Амазон прстен: Фантом паметно ѕвонче на сопствениците на аларми.

Ѕвончињата на вратите користат и камери и сензори за движење за да детектираат кога некој ќе се приближи.

Сопствениците на паметните sвона на вратите на Амазон известуваат за „фантомски“ посетители, а ѕвоното трепери, но никој не им бил на врата.

Амазон го обвини ова прашање за „одложувањата во инфраструктурата“ – правејќи ги вистинските преси на вратите да пристигнат подоцна.

Се наведува дека нејзината „инфраструктура за обработка заостанува“, што предизвика одложувања кај луѓето што ги примале известувањата.

Прашањето сега беше решено, се вели во тоа, извинувајќи се за непријатностите.

Амазон не соопшти колку луѓе биле погодени или што го предизвикало доцнењето, но корисниците низ Велика Британија, Европа и САД пријавиле случајни прстени во текот на денот на 30 септември.

Некои излегоа на Твитер за да опишат како добиваат едноподруго прстени, а други велат дека нивните уреди се гасат на секои 10 минути.

Други, пак, рекоа дека фантомските прстени се вознемирувачки, а децата се исплашија кога се огласи ѕвончето и никој немаше таму.

„Многу нервозно за мојата постара мајка која живее сама“, рече еден корисник на Твитер.

Во март, Би-Би-Си откри дека Амазон води евиденција за секое движење откриено од неговото ѕвонче на вратата, нешто што експертите за приватност велат дека им дава огромен увид во животот на клиентите.

Ринг, кој прави домашни камери, како и ѕвона на врата, имал безбедносни проблеми во минатото.

Во декември 2019 година, видео споделено на социјалните мрежи покажа хакер како разговара со млада девојка во нејзината спална соба преку семејната камера Ринг.

Хакерот ја поздравил девојката велејќи: “Дедо Мраз е. Тоа е твојот најдобар пријател”.

На почетокот на оваа недела, Амазон откри летачка камера што се лансира доколку сензорите детектираат потенцијално пробивање.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments