Амазон започнува да нуди виртуелни часови и разгледувања низ разгледувања преку новата платформа Explore.

Вклучувајќи виртуелни патувања за шопинг.

Амазон ја лансираше Explore, нова платформа за која ветува дека ќе ви овозможи „да истражувате што било, од лекции до знаменитости“. Работи преку видео поток, со туристички водичи, инструктори и лични купувачи кои обезбедуваат сесии еден на еден. Амазон вели дека видеото е еднонасочно, што значи дека само домаќинот е пред камера за време на виртуелното искуство, но аудиото е двонасочно за да можете да поставувате прашања и да поставувате барања.

Страницата „Истражи“ дава идеја за опсегот на понудени искуства. Овие вклучуваат релативно ефтини сесии како 10 $, 40-минутно виртуелно шопинг искуство во Риџленд, САД, до 45-минутно виртуелно разгледување на замок во Лима, Перу за 70 долари или час за готвење ѓеврек од 129 $. Во некои случаи, Амазон наведува состојки и материјали што треба да ги купите пред сесија, но пишува дека овие се опционални ако сакате да гледате заедно од дома. Извештаите на TechCrunch има вкупно 86 искуства низ 16 земји.

Амазон е само најновата компанија што започна да нуди виртуелни настани оваа година, бидејќи луѓето мораа да ги намалат патувањата и другите активности во лице. Претходно оваа година, Airbnb започна свои виртуелни искуства за патување, а фитнес компанијата ClassPass се префрли на понуда на часови преку Интернет.

„Епл“ првично беше критикуван за намалување на 30 проценти од овие виртуелни набавки, објави „Newујорк тајмс“, но минатата недела изјави дека привремено ќе престане да ги намалува своите виртуелни набавки од „Airbnb“, „ClassPass“ и од функциите на Интернет настани на „Фејсбук“. На страниците на производите „Amazon’s Explore“ се забележува дека клиентите имаат можност да пребаруваат и да купуваат искуства на мобилни телефони и таблети, иако не е јасно дали овие ќе бидат предмет на провизија од 30% од „Епл“.

Според Амазон, домаќините доаѓаат од низа етаблирани компании за туристички водичи, вклучително и Intrepid Urban Adventures, Bamba и Essence of Berlin. TechCrunch забележува дека домаќините се одговорни за цените на нивните сесии, но вели дека Амазон одби да коментира за поделбата на приходите. Ако земете виртуелно искуство со купување, со сите набавки се постапува преку системот за плаќање на Амазон.

Според TechCrunch, Amazon Explore моментално е достапен само врз основа на покана за клиенти во САД. Резервирате со избор на искуство, а потоа избирање датум и време за сесија, и овие може да се откажат или презакажат со најава до 24 часа. Иако Амазон вели дека можете да пребарувате и да резервирате искуства на мобилен телефон, ќе треба да се префрлите на лаптоп или десктоп компјутер за самата сесија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments