AMD EPYC Milan постави нов рекорд во тестот Cinebench!

Во тестот Cinebench R23 спроведен со AMD EPYC Milan сервер процесор, претходниот рекорд од 105570 беше надминат, достигнувајќи 113631 поени.

AMD EPYC Милано процесори; Почна да привлекува внимание со нови светски рекорди во различни апликации како што се HPC, Cloud и обемот на работа на претпријатието. Делот што процесорите EPYC ги интересираат корисниците е тоа што различни варијанти на овој хардвер излегуваат на пазарот како Threadripper за врвни десктоп компјутери. Нормално, резултатите од тестовите за EPYC Milan се сметаат како одраз на перформансите на новите процесори Threadripper. Во последната епизода од видео серијата The Bring Up, емитувана на официјалниот канал на AMD на Youtube, компанијата го сруши светскиот рекорд Cinebench со чипови EPYC Milan, покажувајќи им на корисниците што може да вети дека ќе им даде.

Тестот Cinbench R23, кој е претпочитан од компанијата за маркетинг на десктоп компјутери, беше изведен во најновото видео објавено од AMD. Овој стандарден серверски систем, подготвен со употреба на два чипови EPYC Milan 7763, вреден 7980 американски долари, доби 113631 поен на тестот. Претходниот светски рекорд беше запишан како 105570. AMD исто така изјави дека не е извршено специјално оверклокување, бидејќи користеше сервер со традиционален систем за ладење на воздухот за овој тест-рок. За време на тестот, системот потроши максимум 403W енергија, додека температурата беше до 85 степени.

Накратко да го потсетиме предводникот на серверот чип 7763 на AMD, овој процесор, кој се базира на архитектурата Зен 3, е опремен со 64 јадра и 128 нишки. Од страната на брзината, треба да се забележи дека има база од 2,45 GHz и турбо фреквенција од 3,5 GHz.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments