AMD ќе претстави нови Zen 3 процесори

AMD подготвува голем настан на почетокот на следниот месец

AMD подготвува голем настан на почетокот на следниот месец, кога ќе видиме нова генерација на процесори на компанијата.

Специфичен датум на премиерата ќе биде 8 октомври, а информацијата веќе ја потврди извршната директорка Лиса Су со објава на Twitter.

Шефот на AMD вети „возбудливи изненадувања“ за гејмерите и прецизира дека на 8 октомври тие ќе откријат повеќе детали за иднината на архитектурите на AMD Ryzen Zen 3 и Radeon RDNA2.

Се чини дека AMD ја контролира ситуацијата и многу скоро ќе дознаеме какви подобрувања ќе понуди хардверот Zen 3, кој ќе се произведува со напредна технологија од 7 нанометри.

Ова ќе им овозможи на AMD да се натпреварува поуспешно во Intel во наредните четвртини.

AMD ќе ја претстави долгоочекуваната серија на видео картички Radeon RX 6000 со архитектура Big Navi, која директно ќе им конкурира на најновите предводници на NVIDIA. Ова ќе се случи на 28 октомври.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments