Alienware прави лаптоп со AMD процесор по многу години!

Alienware издава модел што работи на AMD за прв пат од 2007 година.

Dell најави два нови гејмерски лаптопи фокусирани на игри. Впечатлива карактеристика на понудените лаптопи Dell и Alienware е тоа што тие нудат опции до процесорот Ryzen R9 5900HX. Да подвлечеме и дека Alienware последен пат беше претставен со играчки лаптоп базиран на AMD во 2007 година.

Двата нови лаптопи доаѓаат со Alienware m15 како Dell G15 и доаѓаат со графички процесори на NVIDIA GeForce RTX 30 заедно со чипови Ryzen 5000. Друга истакната карактеристика е тоа што лаптопот има меморија која може да се надополни од корисник, со капацитет од 3200 MHz.

Alienware m15 доаѓа и со новата тастатура Cherry MX, која Dell ја објави пред неколку недели и нуди RGB осветлување по прекинувач. Цената на моделот, кој ќе се продава во САД на 20 април, започнува од 1.794 долари. Dell има и G15 со процесори од 10-та генерација на Intel на 13 април, додека моделот Ryzen ќе биде објавен на 4 мај. Цените за двата модели започнуваат од 890 долари.

Dell исто така ќе лансира неколку нови монитори. Мониторот за игри на Dell 25 има брзина на освежување од 240 Hz и време на одговор од 1 ms. На пат се и некои закривени монитори, како што се QHD 165 Hz Dell 27 и Dell 32 Заоблени монитори за игри. Закривениот гејмерски монитор Dell 32 нуди и резолуција WQHD, стапка на освежување од 144 Hz и повеќе. Gaming Monitor Dell 25 и Curved Gaming Monitor Dell 34 ќе бидат достапни на 27 мај, додека заоблените монитори Dell 27 и Dell 32 ќе бидат достапни на 22 јуни. Цените ќе бидат објавени подоцна.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments