Откриени нови информации за серијата AMD Radeon RX 6500!

Беа споделени нови информации за AMD Radeon RX 6500 серијата, која ќе биде домаќин на графичкиот процесор Navi 23.

Производителот на видео картички, кој неодамна го објави моделот RX 6700 XT, сега се подготвува да се сретне со корисниците со серијата Radeon RX 6500. Додека корисниците ги прашуваа карактеристиките на графичката картичка, која се очекува да биде објавена во блиска иднина, неодамна беше објавен важен извештај за серијата RX 6500.

Кити Корг, едно од доверливите имиња во индустријата, изјави дека серијата RX 6500 ќе биде напојувана од архитектурата RDNA 2 и ќе биде домаќин на графичкиот процесор Navi 23. Во исто време, KittyCorg изјави дека Navi 23 ќе биде лансиран како најмалиот член на семејството Navi 2x и дека големината на матрицата на овој графички процесор ќе биде приближно 236 mm2.

Покрај ова, изворот накратко се осврна и на карактеристиките на RX 6500 и изјави дека моделот од новата генерација ќе има 2048 јадра, 32 единици за обработка и 64 MB технологија на меморија Infinity Cache. Кити Корг исто така сугерираше дека овој модел ќе биде лансиран на 128-битна магистрала со ширина на опсег на меморија од 256 GB/s и 8 GB GDDR6 VRAM.

Истакнувајќи дека Navi 23 GPU RX 6500 ќе се фокусира на првокласно искуство со 1080p игри, изворот исто така потенцираше дека предметната серија директно ќе му конкурира на RTX 3060. Засега не е познато кога ќе се појави споменатата серија и колку ќе чини. Сепак, лидерите во индустријата сметаат дека серијата 6500 ќе биде лансирана во април, со цена од околу 350 долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments