Откриени деталите за AMD Van Gogh APU!

Различни детали за AMD Van Gogh APU излегоа на виделина.

Конкуренцијата помеѓу AMD и Intel продолжува во областите десктоп и перформанси / гејмерски лаптопи. Постои уште еден предизвик на пазарот за лаптопи, каде што дизајнот со мала моќност, тенки и лесни дизајни е популарен за преносливост. Процесорите Tiger Lake-U на Intel се популарни на овој пазар, со добар баланс на перформанси и мала потрошувачка на енергија. Се разбира, AMD може да се соочи со тешка конкуренција со лансирањето на APU на Ван Гог.

Сметка наречена Moore’s Law Is Dead (MLID) сподели преглед на клучните карактеристики на AMD Van Gogh APU и што научил од различни извори, вклучувајќи ги и неговите. Важни детали за мобилниот APU на AMD се видливи.

Споделено е дека APU Van Gogh ќе биде дизајн со 4-јадрена конфигурација на јадро Zen 2 со 8 конец со приближно 10 RNDA 2 CU и ќе има поддршка за LPDDR5. FF3 приклучокот е дизајниран да создаде ефтина, достапна и ниска моќност алтернатива на Intel Tiger Lake-U Исто така, се проценува дека 7nm Ван Гог APU може да се произведува и продава ефтино додека TSMC премине во процесите N6 и N5.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments