Апликациите Quibi пристигнуваат на Apple TV, Android TV и Fire TV.

Но, колку долго компанијата ќе преживее?

Quibi, проблематичниот сервис за стриминг фокусиран на „quick bites“ на содржината за прва мобилна телефонија, штотуку лансираше апликации за Apple TV, Android TV и Fire TV. Компанијата тивко ја објави промената во ажурирана статија за поддршка.

Овие апликации ги следат тековните обиди на Quibi да привлечат повеќе внимание на неговата содржина по стартувањето како апликација само за мобилни телефони. Компанијата прво ја направи содржината поголема за споделување во мај, а потоа со поддршката за AirPlay и Chromecast.

За жал на Quibi, овие промени во почетната стратегија за мобилен телефон може да дојдоа предоцна. Новиот извештај во The Information тврди дека ко-основачот Jeffrey Katzenberg се обидел да ја продаде програмата на Quibi на Facebook и NBCUniversal додека им кажувал на другите дека можеби ќе мора целосно да ја затвори компанијата.

Quibi се обидуваше да направи скали уште од нејзиното лансирање, справувајќи се со слаба реакција на својата прва колекција содржина и пад на претплатници откако заврши 90-дневниот пробен период понуден на лансирањето. Пандемијата, најверојатно, играше улога во одвраќање на клиентите од повторна претплата, но навистина Quibi никогаш не направил одличен случај за себе.

Одлично е за обожавателите на Quibi што има повеќе начини за гледање на услугата, но ако компанијата не се исправи, нема наскоро да има начин за гледање.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments