Apple и Google го повлекуваат Fortnite од продавниците

Apple  и Google го повлекуваат Fortnite од продавниците

Инвеститорот на Fortnite, Epic ги тужи  Apple  и Google откако двајцата ја повлекоа хит играта на Epic од нивните продавници за апликации во врска со споровите за директна исплата.Од сега ниту им дозволува на корисниците да преземаат и инсталираат Fortnite на телефони преку нивните дигитални пазари,Големината и дофатот на Apple е далеку поголема од онаа на кој било технолошки монопол во историјата.Судската постапка на „Еп“ против „Гугл“ ја обвинува технолошкиот гигант дека ги напуштил своите идеалистички корени.

„Во 1998 година Гугл е основана како возбудлива млада компанија.Епл порано во четвртокот соопшти дека избрал да го отстрани „Фортнит“ од својата продавница за апликации  затоа што играта ги прекршила упатствата „Епл“ вели дека се однесува подеднакво за секој развивач и кои се дизајнирани да ја чуваат продавницата безбедна.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments