Apple ги објави клучевите за дигитални автомобили

Apple ги објавува клучевите за дигитални автомобили за безжично отклучување на вашиот автомобил со iPhone

Apple објави на WWDC дека ќе можете да додадете клуч за дигитален автомобил на вашиот iPhone или Apple Watch за безжично да го отклучите и стартувате автомобилот. Функцијата е дел од новооткриениот iOS 14 и ќе работи преку NFC, велат од Apple.

Првиот поддржан автомобил ќе биде новата 2021 BMW 5 Серија, која излегува следниот месец, а Apple соопшти дека работи на индустриски стандард што ќе го користи својот нов U1 ултра широкопојасен чип наместо да се потпира само на NFC.

Откако ќе го спарите вашиот iPhone или Apple Watch со автомобил што поддржува клучеви на дигитални автомобили, ако сакате да го отклучите автомобилот, само ќе треба да го држите вашиот Apple уред во близина на читателот NFC што е во вашиот автомобил.

Apple вели дека копчињата за дигитални автомобили работат без мрежна врска, така што во теорија, сепак ќе можете да го заклучите вашиот автомобил дури и во длабочините на гаража. Исто така, тастерите треба да работат до 5 часа откако ќе истече батеријата на вашиот iPhone и се префрли во режим резервна моќност.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments