Apple го најавува настанот „Уште нешто“ за 10 ноември.

Првите Apple Silicon Macs базирани на Arm може да бидат наскоро.

Првиот Apple Silicon Macs базиран на „Arm“ може да биде објавен на „Уште нешто“ за 10-ти ноември, на кој се претпоставува дека компанијата ќе ги објави своите први Mac-базирани на „Arm“ кои работат на чипови „Apple Silicon“ наместо процесорите „Intel“, компанијата ги користи од 2005 година.

Јазикот овде е особено забележлив: фразата „Уште нешто“ веќе долго време се користи од Apple – особено од поранешниот извршен директор Steve Jobs – во прилог за значајни соопштенија за производи. Последен пат Apple ја употреби фразата за најава на iPhone X во 2017 година.

Дури и закачката за проширена реалност што Apple неодамна ја вклучуваше во своите покани за настанот, се чини дека покажува Mac, покажувајќи анимирано лого на Apple кое се крева кон гледачот, исто како што би изгледало при отворање на капакот на еден од лаптопите на компанијата.

Apple објави дека планира да се префрли од процесорите на Intel на сопствени процесори Apple Silicon уште во јуни на WWDC, ветувајќи дека првите компјутери што користат чипови базирани на Arm ќе излезат подоцна во 2020 година. Компанијата вели дека ја прави промената од слични причини како неговото префрлување на чипови на Intel во 2005 година: Apple вели дека може да добие подобри перформанси со помала потрошувачка на енергија од сопствените напори засновани на рака отколку што може со процесорите на Intel.

Додека се шпекулира дека Apple ќе започне со MacBook од некој вид за својот почетен компјутер Arm, амбициите на компанијата се за целата постава на производот – од лаптопи сè до работна површина – да користат чипови на Apple во одреден момент од линијата.

Заедно со новите Mac, веројатно е дека настанот ќе го види и лансирањето на macOS 11 Big Sur, кој беше најавен и на WWDC и е во бета фаза со месеци.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments