Apple го намалува производството на iPhone 12 Mini!

Производството на моделот iPhone 12 Mini, кој не може да ги исполни очекувањата со бројките за продажба, е намален.

Како што знаете, Apple ги објави моделите iPhone 12, iPhone 12 Pro и 12 Pro Max со претставувањето на 13 октомври. Технолошкиот гигант го промовираше и моделот iPhone 12 Mini покрај овие модели на настанот што го организираше. Иако мини моделот од серијата привлече внимание со малата големина за време на настанот, тој не може да ги исполни очекувањата со бројките за продажбата. Како такво, Apple донесе и радикална одлука за iPhone 12 Mini.

Ако се сеќавате, Apple им соопшти на своите добавувачи во декември минатата година дека очекува продажба на 96 милиони паметни телефони до првата половина на 2021 година. Меѓутоа, кога работите не одеа според очекувањата, компанијата мораше да направи промена во овој план.

Во овој дел, технолошкиот гигант од Купертино одлучи да го намали производството на iPhone за 20 проценти за да го балансира односот на понудата и побарувачката. Сепак, компанијата ја ажурираше својата цел во првата половина на 2021 година на 75 милиони единици, наместо на 96 милиони.

За некое време се зборуваше дека Apple ќе донесе таква одлука за iPhone 12 Mini. Всушност, во најновите споделени извештаи, беше наведено дека компанијата го намали обемот на производство на iPhone 12 Mini до 11 милиони.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments