Apple го премести производството на iPad и MacBook од Кина во Виетнам!

Огромниот добавувач на Applе, Foxconn го преместува своето производство на моделите на iPad и Macbook од Кина во Виетнам, според изворите на Reuters. Според информациите, Apple побарал од Foxconn за ваквото преместување поради трговската војна помеѓу Кина и САД.

Ова ќе биде прв пат во историјата на Apple, моделите на iPad да бидат произведени надвор од Кина. Преместувањето има и втора цела. Apple сака да ја направи компанијата помалку зависна од Кина, за да не дојде до непосакувани загуби на приходите на гигантот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments