Apple го враќа полнењето MagSafe, но само за новите iPhone.

Магнетно полнење се врати.

Apple ја обнови својата марка за полнење MagSafe со пресврт: повеќе не е за нејзината линија MacBook, туку за новата линија iPhone 12. Соопштението, објавено за време на годишното откривање на iPhone на компанијата, ги потврди гласините од минатата недела дека Apple ќе го врати својот кабел за магнетно полнење дека во 2016 година започнал да се повлекува од својата линија на лаптоп со првиот MacBook USB-C

MagSafe за лаптопите беше претежно безбедносна карактеристика, осигурувајќи дека не можете да го расипете кабелот или приклучокот за полнење – или да го испратите вашиот MacBook да лета од маса – со сопнување над кабелот. Тоа е затоа што магнетите дозволија лесно исклучување кога се повлекуваат со некоја значителна количина на сила.

Новата марка MagSafe се однесува на мобилните телефони, а ќе доаѓа со комплетно нов комплет додатоци насочени кон паметните телефони. Оние вклучуваат магнетски паричник што се поврзува со задниот дел на новите iPhone-и, нов кожен капак што го вклучува телефонот во нов режим на часовник за iOS со само прикажаното време и комбиниран полнач за преклопување и за iPhone и за Apple Watch.

Важно е да се напомене дека за разлика од претходната верзија на MagSafe, која користеше магнети за зафаќање кабли до пристаништата на лаптопите на Apple, оваа нова верзија е прилагодена за свет каде што безжичното полнење е многу пошироко достапно.

Во овој случај, MagSafe за iPhone ќе ви го олесни поврзувањето на вашиот iPhone со поддржани безжични полначи (поддржани од iPhone 8 / iPhone X), вклучувајќи ги и оние од трети страни. „Клиентите исто така можат да очекуваат иновативни додатоци на MagSafe од трети производители“, се вели во новото соопштение на Apple во врска со MagSafe, што треба да ги отстрани стравувањата дека компанијата ќе го затвори ова. Белкин веќе е потврден како еден од партнерите, што се гледа на слајдовите за време на презентацијата на Apple.
„Apple“ ќе има свои полначи, вклучително и самостоен полнач за iPhone „МагСафе“ и комбиниран полнач „Apple Watch-iPhone“, наречен „Полнеж MagSafe Duo“. И двајцата ќе поддржат 15W моќност.

Сè уште не е јасно какви видови полначи или кабли ќе бидат во комплет со четирите нови iPhone телефони, кои вклучуваат стандарден iPhone 12, новиот iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro и 12 Pro Max. Но, новата онлајн продавница на Apple сега има дел MagSafe, потврдувајќи ја цената на полначот за iPhone MagSafe на 39,99 долари, како и цените за кутиите на MagSafe, но сè уште нема список на производи за Duo полначот.

Според Марк Гурман од Блумберг, Duo полначот и кожниот ракав компатибилен со MagSafe ќе дојдат на подоцнежен датум.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments