Apple имаше шанса повторно да донесе 4-инчен iPhone на пазарот

Apple имаше шанса повторно да донесе 4-инчен iPhone на пазарот

Љубителите на помалите телефони колективно скокнаа од радост кога ги слушнаа вестите. Четири години по лансирањето на оригиналот Apple го објави својот нов  iPhone SE  во април. iPhone SE кој изгледа како iPhone 8, но има моќен чипсет A13 на iPhone 11, користи дисплеј од 4,7 инчи.

Станува збор за „мал“ телефон. И тоа е најмалиот и најевтин iPhone кој моментно е достапен во редот на Apple. Исто така, тоа е релативно компактно според денешните телефонски стандарди особено кога се споредуваат со популарниот Samsung  Galaxy S20. Но на 4,7 инчи, iPhone-от за 2020 година е приближно 20% поголем од оригиналниот iPhone SE кој имаше 4-инчен екран. Одлуката за одлуката на Apple да не изгради нов 4-инчен телефон сигнализира дека компанијата веројатно нема никогаш да го врати малиот iPhone без оглед колку лошо луѓето го сакаат.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments