КРАЈ! Apple ја заврши продажбата на iPhone 12 Mini!

Поради ниските бројки на продажба, Apple веќе нема да го продава iPhone 12 Mini.

Се шпекулираше дека Apple за некое време ќе стави крај на продажбата на iPhone 12 Mini, бидејќи продажбата е под очекувањата. Навистина, обидот на компанијата да го оживее пазарот на мали телефони со iPhone 12 Mini не ја задоволи големата побарувачка на потрошувачите. Затоа, гигантот Купертино објави дека по бројните извештаи за слабите продажни перформанси на iPhone 12 Mini, престанал да произведува нови единици на уредот. Новиот извештај на тајванската фирма за истражување TrendForce открива дека iPhone 12 Mini веќе не се произведува. Според извештајот, уредот се чини дека го достигна крајот на својот живот во вториот квартал од годината, по разочарувачките продажни перформанси.

Според други информации во извештајот, помалиот телефон не бил толку успешен како неговите поголеми браќа и сестри како iPhone 12 и iPhone 12 Pro. Од оваа причина, на Apple не му остави друг избор освен да го запре производството. Сепак, треба да се напомене дека ова не е големо изненадување. Бидејќи претходните извештаи сугерираа дека iPhone 12 Mini учествува со само 5% во вкупната продажба на серии на iPhone 12 и дека Apple може да престане да произведува нови единици до вториот квартал на 2021 година, освен ако работите не се подобрат многу.

Конечно, треба да се напомене дека паметниот телефон сè уште е наведен на веб-страницата на Apple. Ова ни покажува дека продажбата на iPhone 12 Mini ќе продолжи сè додека не се исцрпат уредите што се во залиха.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments