Apple користи поевтини делови за батерии на iPhone за да ги надомести 5G трошоците

Apple користи поевтини делови за батерии на iPhone за да ги надомести 5G трошоците

Соочувајќи се со повисоки трошоци за производство, како резултат на вклучување на 5G хардвер во овогодинешната серија „iPhone 12“, „Епл“ се обидува да користи помалку скапи компоненти во други области.

Се верува дека едно од најголемите намалувања на трошоците е од технологијата на батерии.Ова ќе резултира во табла за батерии што е 40 до 50 проценти поевтина од еквивалентниот дел на iPhone 11. За Apple исто така се вели дека ги намалува трошоците на батеријата за издавање на третата генерација на AirPods следната година со преминување на „систем во пакет“ дизајн сличен на она што се користи на AirPods Pro.

Apple прави се што може за да ги намали трошоците во таблата.

Овогодишните ајфони се очекува да бидат достапни во октомври  неколку недели подоцна од вообичаеното иако е нејасно дали Apple ќе се држи до својата традиционална септемвриска објава.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments