Apple крие насмевка зад својот нов емоџи за маски.

Бидејќи носењето маска не значи дека сте болни или тажни.

Во потег што, сигурен сум, нема апсолутно никаква врска со ништо што се случува во светот денес, Apple тивко го ажурираше својот емотикон „Лице со медицинска маска“ со попријателски очи, веѓи и розови образи. Претходно, изгледаше малку летаргично. Сега, скоро е среќно? Практично можете да замислите насмевка под неа.

Освен што не мора да си замислувате. Почекајте го:

Како што истакнува Емоџипедија, новиот емоџи е буквално постоечкото „Насмеано лице“ на Епл со маска на врвот. Дали мислите дека уметникот замислуваше намуртеност под таму? Најверојатно не.

Тоа е само најновиот начин на кој емотиконите еволуирале за да ја изразат маката на 2020 година – дури и затоа што другите емотикони доцнат до 2021 година. Исто така, тој е најновиот начин на Кореја да скокне на САД каде што се маскирани, гледајќи како Самсунг го победи Apple до идејата за посреќна маска уште во март
Целосното парче Емоџипедија е уреден поглед на тоа како може да се развива ваков симбол. iOS 14.2 треба да излезе некаде оваа есен.

Ова е исто така веројатно добро време да ве потсетам дека поднесувањето на сопствен емотикон е неверојатно лесно. Еве како мојот колега успешно направи емоџи за зевање на лицето и вафли што ги користите денес. Сериозно!

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments