Apple купи 100 компании во последните шест години!

Apple купи околу 100 компании во последните шест години, изјави извршниот директор Тим Кук.

Тој на состанокот на акционери рече дека тоа значи дека таа купила една компанија приближно на секои три до четири недели.

Apple неодамна ги објави своите највисоки квартални приходи на сите времиња од 111,4 милијарди долари во првиот квартал на фискалната 2021 година.

Кук рече дека аквизициите се главно насочени кон стекнување технологија и талент.

Најголемата аквизиција на Apple во последната деценија беше купувањето на компанијата Beats Electronics, производител на слушалки, вредна три милијарди долари, која ја основа раперот и продуцент Dr-Dre.

Друга значајна набавка беше компанијата за софтвер за препознавање музика Shazam за 400 милиони долари во 2018 година.

Apple обично купува помали технолошки компании и потоа ги вметнува нивните иновации во сопствените производи. Еден пример е PrimeSense, израелска компанија за 3Д сензори чија технологија придонесе за системот за препознавање на лице на Apple.

Apple исто така инвестираше во технологија во заднина што не би била толку очигледна за корисниците на Iphone и Macbook.

Списокот на аквизиции и инвестиции на Apple е исклучително разновиден. Во изминатата година, Apple купи неколку компании кои се занимаваат со вештачка интелигенција, виртуелна реалност, подкасти и финансирање на стартапи.

Во 2019 година, Apple ја купи компанијата Drive за шатл за возење во обид да го зголеми сопствениот удел во технологиите за самостојно управување.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments