Новите модели на MacBook може да дојдат со новиот процесор Apple M2!

Според информациите обезбедени од сигурни извори, новите модели на MacBook, кои се очекува да бидат објавени во втората половина на годината, може да дојдат со процесорот Apple M2.

Apple го издаде М1 процесорот со моделите MacBook Air, MacBook Pro и Mac Mini, кои првпат ги лансираше во ноември. Подоцна, на 20 април, компанијата ги објави моделите iPad Pro и iMac со М1 процесори. Додека се случуваше сето ова, Никеи, еден од сигурните извори на индустријата, тврди дека технолошкиот гигант од Купертино работи на процесорот Apple М2. Според споделената информација, се вели дека предметниот процесор ќе биде лансиран со новите модели MacBook, кои се очекува да бидат претставени во вториот квартал од оваа година.

Не се споделени јасни информации за карактеристиките на процесорот, кој ќе биде лансиран како наследник на процесорот Apple M1 базиран на ARM. Сепак, во согласност со информациите дадени од солидни извори, гледаме дека започна масовното производство на процесорот од новата генерација М2 и дека овој процесор може да биде објавен на пазарот во почетокот на јули.

Како што се сеќавате, неодамна протекоа на Интернет неколку скички слики на новиот MacBook Pro на Apple. Со овие истечени скички слики, се тврди дека Apple ќе вклучи три USB-C / Thunderbolt порти, една порта HDMI, читач на SD картички и порта за полнење MagSafe во следната генерација на моделот MacBook Pro. Денес се тврди дека овој модел ќе доаѓа со процесорот М2.

За сега, треба да се напомене дека компанијата не даде никакви официјални изјави за процесорот М2. Сепак, извори блиски до компанијата се сигурни дека моделот М2 процесор MacBook Pro ќе биде достапен пред крајот на оваа година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments