Apple Music лансира ТВ канал за музички спотови.

Apple Music TV е бесплатен, 24-часовен, куратиран пренос во живо на популарни музички видеа.

Денес, Apple го лансира Apple Music TV, што е токму тоа како што звучи: Apple Music на телевизија. Тоа е бесплатен, куриран, 24-часовен пренос во живо од популарни музички видеа (иако е достапен само за жителите на САД); можете да го гледате во картичките за прелистување на апликацијата Apple Music и на апликацијата Apple TV.

Apple Music TV е интересна затоа што изгледа како директен удар врз доминацијата на YouTube врз музичкиот видео простор. Новиот канал ќе биде домаќин на видео премиери напладне секој ден во петок, секој петок – почнувајќи од „777“ на Joji и „Gorgeous“ на Saint Jhn на 23-ти – и тоа ќе биде дом за другите оригинални содржини што ги создаваше „Apple Music“ со текот на годините, како концертни филмови и интервјуа. На 22-ри, каналот ќе игра домаќин на Bruce Springsteen, самиот шеф, пред неговиот претстоен албум Letter to You со посветени музички видео блокови, пренос во живо и ексклузивно интервју со Zane Lowe.

И се чувствува како Apple да ја фрла својата тежина наоколу. Денес, на пример, услугата поминува низ одбројување на најдобрите 100 најпренесувани песни на Apple Music како почетен настан. Иако останува да се види дали Apple може да го испрати YouTube (RIP до MTV), фасцинантно е да се гледа како пробува нешто ново.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments