Apple направи ProtonMail да додаде купувања во апликации, иако беше бесплатен со години.

Се сеќавате на Hey и WordPress? ProtonMail исто така беше принуден на IAP.

Во вторникот, Конгресот откри дали смета дека Амазон, Епл, Фејсбук и Гугл седат на монополи. Во некои случаи, одговорот беше да.

Но, исто така, еден развивач на апликации му откри на Конгресот дека тој – исто како и WordPress – бил принуден да заработи во голема мера бесплатна апликација. Тој развивач сведочеше дека „Епл“ барал купување преку апликација (ИАП), иако „Епл“ ја одобрил својата апликација без нив две години порано – и дека кога „Дев“ се осмелил да испрати е-пошта до клиентите за да ги извести за промената, „Епл“ се заканил дека ќе ја отстрани апликација и ги блокираше сите ажурирања.

Тој развивач беше ProtonMail, креатори на шифрирана апликација за е-пошта, и извршниот директор Енди Јен имаше неколку огнени зборови за Apple во интервју за The Verge оваа недела.

Со месеци знаеме дека Вордпрес и Еј не беа осамени од највредната компанија во светот, откако Бен Томпсон од Стратешери објави дека 21 различни развивачи на апликации тивко му рекле дека биле поттикнати ретроактивно да додаваат IAP во пресрет на тие две полемики. Но, досега не слушнавме за многу devs кои сакаат јавно да го признаат тоа. Тие беа исплашени.

И тие се уште се исплашени, вели Јен. Иако Apple ги промени своите правила на 11 септември за да ги ослободи „бесплатните апликации кои дејствуваат како самостоен придружник на платена веб-базирана алатка“ од условот за IAP – Apple експлицитно рече дека апликациите за е-пошта се изземени – ProtonMail сè уште не ги отстрани своите -абавки од апликации затоа што се плаши од одмазда од „Епл“, вели тој.

Тој тврди дека и другите развивачи се чувствуваат на ист начин: „Во моментов има многу страв во просторот; луѓето се целосно скаменети да кажат што било “.

Можеби ќе знае. ProtonMail е еден од основачките партнери на Коалицијата за правичност на апликациите, група која исто така вклучува Epic Games, Spotify, Tile, Match и други кои се здружија во знак на протест против правилата на Apple, откако тие правила беа користени против нив. Тоа е група која се обиде да собере што повеќе програмери за да формира обединет фронт, но некои не беа толку подготвени да го ризикуваат гневот на Apple.

Тоа, очигледно, не е случај за Јен – во нашето интервју, тој ги споредува тактиките на Apple со рекет за заштита од мафија.

„Првите две години бевме во App Store, тоа беше добро, немаше проблеми“, вели тој. (Тие беа лансирани на iOS во 2016 година.) „Но, вообичаена практика гледаме … како што почнувате да добивате значително привлекување при поставувања и преземања, тие почнуваат да ја разгледуваат вашата ситуација повнимателно, а потоа како што оди секое добро изнудување на мафијата, тие дојдоа да ве раздрмаат за некои пари “.

„Ние не понудивме платена верзија во App Store, можеше бесплатно да се преземе … не беше како Epic каде што имавте алтернативна опција за плаќање, не можевте воопшто да платите“, раскажува тој.

Јен вели дека побарувачката на „Епл“ се појавила ненадејно во 2018 година. „Од ведро небо, еден ден тие рекоа дека треба да додадеш купување во апликација за да останеш во продавницата на апликации“, вели тој „Тие налетаа на нешто во апликацијата што спомна дека има платени планови, тие отидоа на веб-страницата и видоа дека има претплата што може да ја купите, а потоа се свртеа и побараа да додадеме IAP.”

„Ништо не можете да му кажете на тоа. Тие се судии, жири и џелати на нивната платформа, и можете да ги земете или да ги оставите. Не можете да добиете никаков вид на фер сослушување за да утврдите дали е оправдано или не оправдано, се што велат тие одат “.

„Ние едноставно се придржувавме за да го спасиме нашиот бизнис“, додава тој.

Јен ми кажува дека имало еден месец, кога ProtonMail не можеше воопшто да ја ажурира својата апликација, дури и од безбедносни причини, а Apple се закануваше дека ќе ја отстрани апликацијата доколку неговата компанија продолжи да доцни. Така, ProtonMail одлучи да ги зголеми трошоците за целата своја услуга на iOS за приближно 26 проценти за да ги задоволи потребите на Apple, јадејќи го остатокот сам.

„Кога Apple наплатува 30% дополнителни … немаме 30% маржа! Многу е чудно да се најде бизнис со профит од 30 проценти “, објаснува тој. „Требаше да ги зголемиме цените и не бевме во можност да им соопштиме на нашите клиенти дека тие можат да го добијат поевтино од нашата веб-страница“.

И додека Apple се повеќе се претставува како компанија за приватност, Јен тврди дека намалувањето на Apple за 30 проценти им штети на апликациите насочени кон приватност – затоа што е тешко да се натпреварувате со Gmail кога треба да наплатате такса за вашата услуга и исто така ве оданочуваат . Тој објаснува:

Гугл постои со продажба на вашите податоци на трети рекламни лица за субвенционирање на услугите што ги добивате бесплатно, но тоа е многу лошо за приватноста на корисниците затоа што компаниите се поттикнуваат да ја злоупотребуваат вашата приватност што е можно повеќе. Алтернатива на тоа е моделот на претплата … имаме одреден процент клиенти кои плаќаат и тоа е она што не одржува. Тоа нè тера да го достигнеме хонорарот од 30 проценти, но моделите засновани на реклами не мора да плаќаат, а тоа обесхрабрува деловни модели кои се за приватност.

Тој исто така смета дека е тешко да се натпреварувате правилно со сопствените апликации на Apple кога треба да дадете 30 проценти од приходите на директен конкурент.

Слонот во собата е дека Apple ги смени своите правила во септември, дозволувајќи им на бесплатните придружни апликации, вклучително и клиенти за е-пошта, да го избегнат барањето за IAP. Не треба ли некои од овие точки да имаат помалку значење денес, барем за апликации како неговата? Но, Јен вели дека ProtonMail сè уште не се потрудил да се обиде да го отстрани IAP, делумно затоа што правилата напишани сепак ќе го спречат да им кажува на своите клиенти дека има дури и надградба.

Тоа ме изненади затоа што на 11-ти септември, Apple ни објасни дека не им забранува на развивачите на апликации да комуницираат со своите клиенти надвор од App Store и дека ќе разгледаат измени на јазикот на своите правила за да го кажат тоа појасно. Но, доволно е сигурно, скоро еден месец подоцна, упатството за Апродавница 3.1.3 (ѓ) сè уште забранува „повици за акција за купување надвор од апликацијата“.

Денес, Apple уште еднаш ни потврди дека правилото е поблага отколку што звучи: „бесплатните апликации кои дејствуваат како самостоен придружник на платена веб-базирана алатка“ не треба да користат IAP сè додека самите апликации не ги користат нудат купувања и сè додека самите апликации не бараат од корисниците да купуваат надвор од апликацијата. Програмерите можат да рекламираат различни цени на интернет, ТВ, билборди или на кое било друго место надвор од App Store, велат од компанијата за The Verge.

Слушајќи го тоа, Јен вели дека ProtonMail навистина ќе се обиде да го отстрани системот за плаќање во апликација на Apple – но тој сепак е доволно скептичен што планира да ја тестира теоријата со следната апликација на компанијата, ProtonDrive, само за да биде безбеден. Тој не сака да ризикува со ProtonMail.

Јен вели дека е чудно што вистинските пишани правила на „Епл“ не се толку јасно дефинирани како што јас му кажувам и дека тој воопшто не им верува на правилата: „Епл првично се правдаше за блокирање на апликацијата поради нејасно правило дека апликациите не треба“ „вклучуваат ирелевантни информации“, вели тој и верува дека резултатите од прегледот на апликациите се во голема мера предодредени: „Тие донесоа одлука, а потоа станува збор само за укажување на релевантните пасуси од правилата за да ја оправдаат одлуката што веќе ја имаат донесено. направени “.

Тој не е единствениот кој верува дека одлуките на Apple се произволни. Повеќепати пишувавме за неконзистентното спроведување на компанијата, но Филип Шумејкер, сопствен шеф за преглед на апликации на „Епл“ од 2009 до 2016 година, зборуваше и со Конгресот за неговиот извештај за монопол против монопол. Тој сведочеше дека високите директори на „Епл“ ќе најдат изговори за отстранување апликации од продавницата; дека апликациите што се натпреваруваат против сопствените услуги на „Епл“ често имаат проблеми да го поминат процесот на прегледување; и дека новите упатства на „Епл“, кои наводно дозволуваат игри со облак на „Апр продавница“, веројатно биле напишани за „специфично исклучување на Google Stadia“ и „целосно произволни“. (Дојдов до истиот заклучок и за Стадија.)

Можеби ќе се запрашате што мисли Apple за сето ова, и затоа прашавме. Apple неизвесно кажува за The Verge дека не им се одмаздува на развивачите – работи со нив за да ги стават своите апликации во продавницата и тврди дека правилно ги применува правилата. „Епл“ посочува дека програмерите имаат многу начини да комуницираат и да ги обжалат одлуките на „Епл“, вклучително и можност да поднесат жалба за цели правила и дека повеќе нема да задржува поправки на грешки за прекршување на правилата, освен ако апликацијата нема правни проблеми.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments