Новите iPad Pro, iMac и Apple TV 4K се во продажба!

Apple ги лансираше новите модели на iPad Pro, iMac и Apple TV 4K.

Apple го најави новиот iPad Pro со процесор М1, 24-инчен iMac и Apple TV 4K со настанот Spring Loaded што се одржа на 20 април и објави дека овие уреди ќе бидат достапни за претходна нарачка на 30 април. Иако нема јасна изјава за датумот на продажба на уредите, извори од Велика Британија изјавија дека уредите од новата генерација ќе бидат достапни во втората половина на мај. Додека производителите од новата генерација претставени од Apple на настанот Spring Loaded се љубопитни од корисниците, Apple неодамна ги лансираше M1 процесорот iPad Pro, iMac и новите Apple TV 4K уреди. Значи, што нудат на продажба уредите од новата генерација на Apple со нивните карактеристики и цена? Да се ​​потсетиме набрзина.

Нов iPad Pro со М1 процесор

Моделите на iPad Pro од новата генерација доаѓаат со две различни големини на екран, 11 инчи и 12,9 инчи. 11-инчниот модел доаѓа со Liquid Retina, додека 12,9-инчниот iPad Pro модел има Liquid Retina XDR панел. Доаѓајќи со мини LED технологија, овој екран со Течна ретина XDR, исто така, има и сооднос на контраст од 1.000.000: 1 и максимална осветленост од 1600 гниди.

Иако новите модели имаат некои новини од страната на екранот, најголемата иновација кај моделите е М1 процесорот. Како што знаете, Apple најпрво користеше ARM-базирани M1 процесори во модели на Mac. Сега, технолошкиот гигант, кој вклучува М1 процесори кои работат без вентилатор во новите модели на iPad, им ветува на корисниците искуство на високо ниво на таблети.

Овој чип, кој има 4 јадра за изведба и 4 јадра за ефикасност, вклучува и 8-јадрен графички процесор. Исто така, импресионира со перформансите на новата генерација на процесорот што доаѓа со 16-јадрен Neural Engine, така да се каже.

Од страната на камерата, моделот има 12 MP Face ID камера со отвор f/2.4, а главните агол од 12 MP и ултра-широкоаголните 10 MP се наоѓаат на задната страна.

Почетната цена на новите модели на iPad Pro, кои на корисниците им нудат и простор до 2 ТБ за складирање, е следната:

  1. 11 инчен IPad Pro – 878 евра
  2. 12,0 инчен IPad Pro – 1,170 евра

2021 iMac

Друг производ што го нуди Apple за продажба е iMac со M1 процесор. Како и iPad Pro, моделот напојуван со М1 процесор е изграден на 24-инчен 4,5К ретино панел. Моделот, кој го привлече вниманието на корисниците уште од денот кога беше претставен со неговиот стилски и минималистички дизајн, на корисниците им нуди и 85 проценти побрз процесор, 50 проценти побрза графика и 3 пати поголема брзина на обработка на машинско учење со чипсет М1.

Покрај тоа, моделот 2021 iMac, кој има некои подобрувања во страната на камерата и микрофонот, доаѓа со 1080p камера FaceTime. Цените на моделот започнуваат од 1400 евра па се до максималниот модел кој може да биде многу многу скап.

Нов Apple TV 4K со A12 Bionic процесор

Иако моделот 2021 Apple TV 4K, кој го замени Apple TV 4K објавен во 2017 година, го зачувува името на претходниот модел, тој доаѓа со процесорот A12 Bionic, кој овозможува HDR видео да се репродуцира со поголема брзина на кадри.

Покрај тоа, уредот што поддржува 4K резолуција, исто така, поддржува HDR, особено Dolby Vision. Ветувајќи му квалитетно искуство на корисникот во секој поглед, моделот од новата генерација може да репродуцира видеа на Dolby Vision на 60FPS преку AirPlay, според официјалните лица на Apple.

Покрај тоа, моделот, кој има повеќе ергономски и стилски дизајн во споредба со моделот во 2017 година, исто така вклучува и целосно обновен далечински управувач.

Новата генерација на Apple TV 4K, која им носи многу нови можности на корисниците со своите напредни технички карактеристики, може да се купи со цена од ознака почнувајќи од 204 евра. Верзијата на уредот од 64 GB има исто така цена од 224 евра.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments