Apple со цел 20% поголемо производство на iPhone 13!

Apple соопшти дека очекува до 20 проценти зголемување на производството на IPhone 13 за 2021 година.

Според вестите во Блумберг, Apple побара од своите добавувачи да произведат 90 милиони телефони од новата генерација на iPhone оваа година. Ова значи нагло зголемување во споредба со испораките на iPhone во 2020 година.

Од лансирањето на уредот до крајот на годината, гигантот Купертино одржуваше конзистентно ниво на производство од 75 милиони единици. Сепак, бидејќи компанијата смета дека побарувачката повторно ќе се зголеми со ширењето на вакцините COVID-19, таа може да достигне поголема бројка за производство при првото лансирање на iPhone.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments