Apple повторно ќе затвори неколку продавници поради коронавирусот

Затворањето ќе влијае на продавниците во Аризона, Флорида, Северна Каролина и Јужна Каролина.

Apple планира привремено да затвори некои од своите продавници за малопродажба поради зголемениот број на случаеви од вирусот низ неколку држави во САД.

Затворањата ке влијаат на 11 продавници низ Аризона, Флорида, Северна Каролина и Јужна.

Поради тековните услови на СОВИД-19 во некои од заедниците на кои им служиме, привремено затвораме продавници во овие области. Пренесе портпаролот на Аpple. Ние го преземаме овој чекор со изобилство на претпазливост бидејќи внимателно ја следиме ситуацијата, и ние со нетрпение очекуваме да ги вратиме нашите екипи и клиенти што е можно поскоро.

Во март, Apple ги затвори сите свои продавници за малопродажба низ целата земја за да спречи ширење на коронавирусот. Компанијата оттогаш отвори некои продавници, со зголемени мерки за социјално дистанцирање.

Американски случаи СОВИД-19 поминаа 2 милиони минатата недела, а неколку држави сега пријавуваат зголемување на случаите бидејќи наредбите за заклучување се олеснуваат и бизнисите почнуваат повторно да се отвораат.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments