По 15 години, Apple се подготвува да се распадне со Intel

По 15 години, Apple се подготвува да се распадне со Intel

Apple може да ги објави плановите веднаш во понеделник да ги замени процесорите Intel во Macs со чипови што самите ги дизајнирале.

Silicon Valley се подготвува за долго очекуваниот распад на Apple и Intel, сигнализирајќи го и крајот на едно од највлијателните партнерства на технолошката индустрија и решеноста на Apple да преземе поголема контрола врз начинот на кој се градат нејзините производи.

Apple работи со години на дизајнирање чипови за замена на микропроцесорите Intel што се користат во компјутерите Мac, според пет лица со познавање на овој обид, кои не биле овластени да зборуваат за тоа.

Тие велат дека Apple може да ги објави своите планови веднаш штом ќе се одржи конференциска компанија за програмери во понеделник, со компјутери кои се засноваат на новите чипови кои пристигнуваат следната година.

Потегот на Apple е индикација за растечката моќ на најголемите технолошки компании да ги прошират своите способности и да ја намалат нивната зависност од поголемите партнери кои им обезбедувале услуги со години – дури и како помали конкуренти и глобалната економија се борат заради пандемијата на коронавирус.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments