Apple стана најбогатата компанија во светот

Првата американска компанија со пазарна капитализација од над 2 трилиони долари

Компанијата веќе долго време ја премина марката од 1 трилион долари, со пазарната капитализација сега надминува 2 трилиони долари.

Ова е прв пат американски бренд да достигне вакви вредности и соодветно го направи Apple најбогата компанија во светот.

За да се постигне овој резултат, акциите на компанијата забележаа минимален раст од 1,2% и на тој начин достигнаа 467,78 американски долари, што е доволно за да се пофали со ова достигнување.

Интересно е што на Apple му беа потребни 42 години за да достигнат капитализација од 1 трилион долари, но за само 48 месеци тие успеаја да ја удвојат таа вредност.

Другите технолошки гиганти кои се во првите пет се очекува да бидат Amazon, Microsoft, Google и Facebook.

Освен креаторите на социјалната мрежа, кои чинат околу 767 милијарди долари, сите други брендови заедно имаат капитализација од околу 1 трилион долари.

Оваа споредба најдобро покажува колку е импресивно постигнувањето на Apple. Податоците од аналитичарите на S&P Global откриваат дека компаниите во првите пет ја зголемиле својата пазарна капитализација за повеќе од 3 трилиони долари од крајот на март.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments