Apple тивко престанува да ги продава Bose, Sonos и некои од опремата на Logitech – останува само аудио Apple.

Тоа е особено болно за Bose.

Епл само ги снема своите ривали – како и да е, во сопствената малопродажба. Како што објави Блумберг, компанијата нагло престана да продава аудио производи на Бозе, Логитех и Сонос, вклучително и популарните слушалки за откажување на бучавата од Бозе, кои скоро сигурно би биле директен конкурент на слушалките за кои во повеќе наврати се зборуваше дека е подготвен да ги објави Епл некогаш оваа година.

Кога одите да пронајдете производ како звучникот Logtech Ultimate Ears Megaboom или тие слушалки на Bose, наместо тоа, ќе најдете пораки како овие:

Но, кешот на Google покажува дека овие производи биле на продажба веќе во средината на септември, ако не и неодамна. Еве неколку примери од 15 септември:

Како резултат на отстранувањата, страницата за производи „слушалки и звучници“ на „Епл продавница“ сега се состои целосно од сопствени уреди на „Епл“, без да се најдат ривалски производители. И Блумберг известува дека на вработените во „Епл“ им било кажано да ги отстранат овие производи и од физичките малопродажни полици.

Бозе и Логитех потврдија за Блумберг дека Епл повеќе нема да ги продава своите аудио производи.
Не е прв пат производите на Бозе да исчезнат од продавницата на „Епл“ и последниот пат беше прилично краток, но тоа е поголем удар за Босе сега – компанијата веќе нема свои ривалски продавници во трговски центри ширум светот, па затоа барем делумно се потпираше на продавниците на Apple кои ја исполнуваа таа улога. Logitech сè уште продава секакви други додатоци во Apple Store, вклучително и тастатури и камери, но Bose и Sonos немаат други категории за понуда.

Досега, Apple се чинеше претежно среќен што носеше конкурентски додатоци во своите продавници и го остави најдобриот производ да победи. Се прашувам што се смени?

Од Apple нашироко се очекува да одржи хардверски настан подоцна овој месец, а гласините сугерираат дека тоа може да се случи на 13-ти октомври.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments