Објавен Apple TV 4K со A12 Bionic процесор!

Новиот Apple TV 4K со процесор A12 Bionic беше најавен за време на настанот Spring Loaded.

Apple го објави долгоочекуваниот уред AirTags на своето претставување денес. После оваа објава, технолошкиот гигант од Купертино го лансираше и новиот модел Apple TV 4K со процесор A12 Bionic. Па, што ќе им понуди на корисниците новиот Apple TV 4K со својата цена и карактеристики? Да го разгледаме подетално ТВ-уредот на следната генерација на Apple.

Нови карактеристики на Apple TV 4K

Иако моделот 2021 Apple TV 4K, кој го замени Apple TV 4K објавен во 2017 година, го зачувува името на претходниот модел, тој доаѓа со процесорот A12 Bionic, кој овозможува HDR видео да се репродуцира во повисока рамка.

Покрај тоа, уредот што поддржува 4K резолуција, исто така, поддржува HDR, особено Dolby Vision. Ветувајќи му квалитетно искуство на корисникот во секој поглед, моделот од новата генерација може да репродуцира видеа на Dolby Vision на 60FPS преку AirPlay, според официјалните претставници на Apple.

Покрај тоа, моделот, кој има повеќе ергономски и стилски дизајн во споредба со моделот во 2017 година, исто така вклучува и целосно обновен далечински управувач.

Иако овој далечински управувач има малку подебела кутија во споредба со претходниот модел, тој ветува удобно искуство благодарение на контролорот за допир во пет насоки.

Исто така, ја поддржува следната генерација на Apple TV 4K Wi-Fi 6, кој исто така поддржува аудио кодеци на Dolby Atmos за сет-кутијата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments