Епл ТВ Плус ги продолжува бесплатните пробни претплати до февруари 2021 година.

Ако се пријавивте минатиот ноември, уживајте во уште неколку месеци бесплатно.

Apple го продолжува бесплатниот период на претплатници на Apple TV Plus до февруари 2021 година, потврди Apple за The Verge. TechCrunch прво ја објави приказната.

Бесплатниот пробен период што дојде со купување на нов производ на Apple минатата година требаше да истече за многу клиенти на 1-ви ноември – една година од лансирањето на Apple TV Plus. Наместо тоа, Apple сега ќе го продолжи до крајот на јануари 2021 година. TechCrunch исто така известува дека ако клиентите „се регистрираат за годишни претплатници без набавка на нов уред за истиот истиот датум, тие исто така ќе бидат бесплатни до февруари 2021 година“. Луѓето кои ќе се пријават на нова претплата пред ноември 2020 година „ќе добијат кредит од 4,99 УСД месечно“ до февруари, додава страницата.

Тоа е паметен потег за Apple. Стримерот започна со малолетно лансирање, а Блумберг објави дека до февруари 2020 година, Епл ТВ Плус собрал повеќе од 10 милиони претплатници, но само околу половина од тие претплатници всушност ја користеле услугата. Исто така е нејасно колку платени претплатници и колку ја користат услугата како дел од бесплатниот план. За споредба, Дизни Плус достигна 10 милиони претплатници во првите 24 часа од неговото лансирање.
Од тогаш, сепак, „Епл“ додаде бројни емисии и филмови на услугата што ги привлече признанијата на критичарите. Една од најновите емисии на Apple TV Plus, Тед Ласо, заработи претежно позитивни критики, на пример. Шоуто, наводно, веќе е обновено за втора сезона. Објавувањето доаѓа исто така кога Apple го потврди датумот на премиера за втората сезона на Дикинсон: 8 јануари.

Бидејќи луѓето продолжуваат да бидат заглавени дома заради пандемијата и додека бараат каква било форма на нова забава, услугите за стриминг како Нетфликс, Дизни Плус, ХБО Макс, Паун и Епл ТВ Плус добиваат поголемо внимание. Понудата на подолг бесплатен пробен период може да охрабри повеќе луѓе да се пријават и, всушност, да ја користат услугата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments