ARM објави тригодишно партнерство со DARPA

Имаат цел да обезбедат пристап до целата комерцијална интелектуална сопственост на компанијата

Во развој што спаѓа во согласност со неодамнешните американски држави напори да се донесе производство на полупроводници во рамките на нејзините брегови, британската куќа за дизајн на чипови ARM вчера објави дека склучиле тригодишен договор за партнерство со DARPA(Агенцијата за напредни истражувачки проекти за одбрана).

Соопштението се појави кога агенцијата заврши на настанот поврзан со нејзината иницијатива за електронско оживување (ERI).

Во рамките на партнерството, сите архитекти за дизајн на чипови на Arm и интелектуалната сопственост ќе бидат достапни за употреба на проектите DARPA.

Дуото ќе соработува и на напори како што се сензорите кои се потпираат на мала употреба на електрична енергија за постојано следење.

Партнерството не е прво што влезе во куќата за дизајн со американската влада. Во јуни, Arm Research беше избран од страна на Darpa за развој на нови методологии за безбедност на чипови кои го зголемуваат патот за развивачите.

Денешното соопштение за партнерство доаѓа откако јапонската Softbank, која поседува мнозински удел во Arm, очекува да ги продаде своите акции во компанијата.

Една од страните заинтересирани за стекнување на дизајнерската куќа е Санта Клара, Калифорнија, базирана на дизајнерска единица за обработка на графика, NVIDIA Corporation.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments