Астронаутот на НАСА започна да лансира руска ракета како американски транзиции кон приватни летала.

Полетувањето е закажано за во 01:45 часот ЕТ во среда надвор од Казахстан.

Нов екипаж од тројца астронаути доцна вечерва лансира кон Меѓународната вселенска станица, експлозија на руска ракета „Сојуз“ надвор од Казахстан. Триото се упатува кон станицата околу еден месец пред следното лансирање на Dragon на екипажот на SpaceX, што ќе донесе уште еден сет од четворица астронаути на ISS во средината на ноември.

На овој лет „Сојуз“ се наоѓаат двајца руски космонаути – Сергеј Рижиков и Сергеј Куд-Сверчков – и астронаутот на НАСА, Кејт Рубинс, на нејзиното второ патување во вселената. Триото ќе им се придружи на тројца членови на екипажот кои живеат на ИСС од април: руските космонаути Анатолиј Иванишин и Иван Вагнер и астронаутот на НАСА Крис Касиди. Сепак, нивниот аранжман за живеење нема да трае долго. Касиди и неговите колеги од екипажот на космонаутот треба да се вратат на Земјата на 21-ви октомври, возејќи се во капсулата Сојуз, која ги донесе до вселенската станица.

Само неколку недели подоцна, на почетокот на средината на ноември, Рубинс и нејзиниот тим се подготвени да го пречекаат четиричлениот екипаж на првата оперативна мисија на екипажот Dragon Dragon, наречен Crew-1. Тој лет ќе пренесе тројца астронаути на НАСА – Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер и Шенон Вокер – и јапонскиот астронаут Соичи Ногучи на ISS за шестмесечен престој. Нивното пристигнување со новото патничко возило на SpaceX ќе го доведе вкупното население на ISS до седум – поголема група од вообичаеното за ISS, која вообичаено држеше екипи од шест лица од крајот на програмата „Space Shuttle“.
Летот на Рубинс на Сојуз доаѓа во време на транзиција во програмата за човечки вселенски летови на НАСА. Од последниот лет на Вселенскиот шатл во 2011 година, единствениот начин на кој астронаутите на НАСА можеа да стигнат до станицата беше руската ракета Сојуз. Но, преку Програмата за трговски екипаж на НАСА, две приватни компании – Спејс Икс и Боинг – развија свои вселенски капсули за да ги одведат астронаутите на НАСА до и од вселенската станица. Во мај, SpaceX демонстрираше дека неговото вселенско летало Crew Dragon може безбедно да превезува астронаути од и до станицата кога достави двајца членови на екипажот на НАСА на ISS. Првиот екипажен тест лет на Боинг во моментов е закажан за следната година.
Возилата на SpaceX и Boeing требаше да бидат подготвени уште во 2017 година, но нивните програми за развој страдаа од долго доцнење. Во меѓувреме, НАСА продолжи да купува места на рускиот Сојуз за американски астронаути – приближно 80 милиони американски долари по лице – иако агенцијата се обиде да ја ограничи сумата, надевајќи се дека возилата на Комерцијалниот екипаж наскоро ќе дојдат на Интернет. НАСА се надеваше дека ќе бидат подготвени минатата година, но кога се чинеше дека се очекуваат повеќе одложувања, вселенската агенција купи едно последно седиште во Сојуз – она ​​со кое ќе се вози Рубинс рано утре наутро.

Движејќи се напред, НАСА се надева дека ќе може да работи на занаети со седиштата со Роскосмос, каде руски космонаути ќе возат со возилата Спејс Икс и Боинг во замена за астронаутите на НАСА што летаат на Сојуз. Сепак, НАСА сè уште нема објавено ниту една од овие занаети, па не е јасно кога следниот американски астронаут ќе лета на Сојуз по оваа мисија.

Сојуз треба да полета од космодромот Бајконур во Казахстан во 1:45 часот по полноќ во среда наутро. Beе биде брзо патување до ISS. Капсулата Сојуз ќе кружи околу Земјата само двапати, поминувајќи три часа во вселената пред да се закачи со Меѓународната вселенска станица. Докирањето е закажано околу 4:52 часот наутро во среда, а екипажот треба да биде на бродот ISS помалку од два часа подоцна.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments