Официјално објавен датумот на објавување на Asus ROG Phone 5!

Датумот на лансирање на Asus ROG Phone 5 е официјално објавен по долго протекување.

Конечно дојде очекуваната најава за датумот на лансирање на Asus ROG Phone 5. Компанијата објави дека предметниот телефон ќе биде претставен на 10 март 2021 година и моделот од следната генерација ќе се вика ROG Phone 5. Така, стана јасно дека компанијата ќе го прескокне ROG Phone 4 и ќе го претстави ROG Phone 5.

Како што знаете, според верувањата во земјите од Далечниот исток, бројот 4 е дефиниран како застрашувачки затоа што предизвикува смрт. Треба да се напомене дека Asus ќе го прескокне и четвртиот модел според ова верување.

Какви карактеристики ќе има Asus ROG Phone 5?

Ниту една официјална изјава не е дадена во врска со карактеристиките на телефонот со плеер од новата генерација на Asus. Сепак, според претходно објавените извештаи, се тврди дека новиот телефон од серијата ќе го напојува процесорот Snapdragon 888 и ќе биде достапен со 8/16 GB RAM меморија.

Покрај тоа, моделот поддржан од 5G, за кој се наведува дека е инсталиран на 6,78 инчен AMOLED екран, се очекува да има огромна батерија од 6000 mAh со поддршка за брзо полнење од 65W.

Засега, сè што знаеме за паметниот телефон на следната генерација на Asus е ограничено на ова. Сепак, се предвидува дека компанијата ќе сподели повеќе информации за моделот од новата генерација со корисниците во наредните денови.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments