Мало чудовиште ASUS ZenFone 8 Mini со Snapdragon 888 забележано на Geekbench!

Моделот Mini во серијата ZenFone 8, кој наскоро се очекува да го претстави ASUS, е тестиран во Geekbench со својот процесор Snapdragon 888. Телефонот не заостануваше зад другите модели со ист процесор во тестовите.

ASUS, кој веќе долго време се докажуваше во индустријата за паметни телефони, наиде на нов модел на паметен телефон на кој работи во изминатите недели. Новиот телефон на компанијата ќе биде нов одговор на зголемената побарувачка за помали телефони. Телефонот ќе биде лансиран под името ASUS ZenFone 8 Mini, слично на iPhone 12 mini на Apple.

ASUS ZenFone 8 Mini ќе носи многу енергија внатре, колку и да е мал. Телефонот во новата серија, во кој ќе бидат домаќини и моделите ZenFone 8 и ZenFone 8 Pro, ќе го носи процесорот Snapdragon 888 на Qualcomm на ист начин како и неговите двајца браќа и сестри. Овој мал предводник на телефон се покажа денес на Geekbench, заедно со неговиот процесор за чудовишта.

На страницата Geekbench, која се осигури дека ZenFone 8 Mini ќе доаѓа со Qualcomm Snapdragon 888, се виде дека телефонот го добил името ASUS_I006D. Смартфонот освои 1.121 поен во тестот за еден јадрен процесор и 3.662 поени во тестот за повеќе јадрен процесор. Кога резултатите ќе се споредат со другите телефони на Snapdragon 888, можеме да кажеме дека нема многу разлика.

Истата страница на Geekbench ни обезбеди и некои хардверски информации. Според информациите на страницата, ZenFone 8 Mini ќе биде надвор од кутијата со 16 GB RAM и оперативен систем Android 11. Телефонот ќе доаѓа со 5,92 инчен OLED дисплеј со стапка на освежување од 120 Hz. Willе вклучува и читач на отпечатоци вграден во екранот.

Според она што го научивме досега, ZenFone 8 Mini ќе носи објектив со Sony MPX686 со резолуција од 64 MP, во делот на камерата. Оваа главна камера исто така ќе биде придружена со ултра широк агол леќа (Sony IMX 663). Според проценките, телефонот ќе има систем на ротирачка камера што го видовме на ASUS ZenFone 7. Со други зборови, главната камера на телефонот може да се користи и во задниот и во предниот дел.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments