Откриени карактеристиките на Asus ZenFone 8 mini!

Новиот паметен телефон на Asus, ZenFone 8 Mini може да има процесор Snapdragon 888 и дисплеј од 120 Hz.

Според извештајот, Asus ZenFone 8 Mini може да биде лансиран со 5,92 инчен дисплеј со стапка на освежување од 120 Hz и Qualcomm Snapdragon 888 SoC. Програмерите на XDA велат дека пронашле упатувања на три паметни телефони со кодни имиња „SAKE“, „PICASSO“ и „VODKA“ во основниот изворен код и фирмверот на Asus ROG Phone 5, а овие препораки упатуваат на повеќе модели на паметни телефони ZenFone 8.

Според извештајот на XDA Developers, покрај кодовите споменати погоре, основниот изворен код на Asus ROG Phone 5 содржи и упатувања на кодовите „SAKE_PLUS“ и „VODKA_PLUS“. Сепак, не е јасно кој од овие телефони припаѓа на серијата Asus ZenFone 8. Телефонот, под кодно име „SAKE“, се вели дека припаѓа на варијантата Mini на овој код, бидејќи во софтверот на Asus се нарекува „мал телефон“. Во извештајот се споменува и дека отворените препораки на Asus ZenFone 8 и Asus ZenFone 8 Flip се откриени и во најновата верзија на апликацијата Asus PixelMaster Camera, но тука нема информации за ZenFone 8 Mini.

Кога станува збор за спецификациите, се вели дека наводниот ZenFone 8 Mini има 5,92 инчен Full HD + OLED дисплеј со брзина на освежување од 120 Hz, се вели во извештајот. Покрај тоа, кодот вклучува упатувања на два сензори за камера. Една од нив е 64 MP Sony IMX686 и другата е Sony IMX663. Смартфонот, под кодно име „PICASSO“, се наведува дека има 6,67 инчен Full HD + Samsung OLED панел.

На крај, да кажеме дека дали овие извештаи се точни или не, ќе бидат утврдени со официјалните изјави што ќе бидат дадени во наредните денови.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments