TSMC доби одобрување за фабрика, производството на 2nm започнува во

Новата фабрика TSMC што ќе се гради во Тајван ќе им даде живот на технолошките уреди што ќе влезат во нашите животи во наредните години. Комитетот за преглед на животната средина на Тајван даде одобрение новата фабрика на TSMC да се формира во градот Хсинчу. Во оваа фабрика ќе се произведуваат чипови засновани на процесот […]Прочитај повеќе

Големите технолошки компании се враќаат на мерките на претпазливост против

Техничките компании во САД ја нагласуваат потребата од вакцинација на нивните вработени. Големите технолошки компании во Соединетите држави наложуваат вакцинација за работниците во кампусот поради многу заразна варијанта Делта КОВИД-19. Google и Facebook во средата соопштија дека сите вработени во САД мора да бидат вакцинирани за да стапнат во канцелариите. Google ќе ја прошири својата […]Прочитај повеќе

Објавена графичката картичка AMD Radeon RX 6600 XT!

Новиот член на серијата Radeon RX 6000, RX 6600 XT, доаѓа како конкурент на графичките картички RTX 3060 и RTX 3060 Ti за корисници со средна буџет. AMD официјално ја објави графичката картичка Radeon RX 6600 XT, новиот член на серијата RX 6000 развиен со архитектурата RDNA 2. Дизајниран за игри со 1080p, 6600 XT […]Прочитај повеќе

Обновени графичките картички RTX 30 и RX 6000M за лаптопи!

Покрај графичките картички за десктоп, ривалитетот NVIDIA и AMD продолжува и на мобилната страна. Покрај тоа, Intel може да биде вклучен во ова натпреварување со Xe Graphics. Додека обемот на производство на серијата Ampere RTX 30 на NVIDIA продолжува да се зголемува, споменавме дека компанијата има нови планови. Зелениот тим во моментов работи на мобилни […]Прочитај повеќе

Instagram го зголеми ограничувањето на Reels видеата на 60 секунди!

Instagram го зголеми ограничувањето на видеата на ролни на 60 секунди по потегот на TikTok. Instagram, една од водечките светски популарни платформи за социјални медиуми, минатата година ја лансираше функцијата Reels за да и конкурира на социјалната мрежа TikTok. Благодарение на оваа функција, платформата за социјални медиуми, која им овозможува на корисниците да креираат видеа […]Прочитај повеќе

Откриен дизајнот на Mi Band X!

Mi Band X може да има флексибилен дисплеј од 360 степени. Наводно, Xiaomi работи на флексибилниот дисплеј Mi Band X. Наводната паметна лента се очекува да има флексибилен дисплеј од 360 степени, кој ќе се завитка околу зглобот на корисникот. Наводно, носливиот уред нема да има ремени или токи. Корисниците ќе користат магнет за да […]Прочитај повеќе

ВНИМАВАЈТЕ! Грешка при промена на брзините што може да доведе

Ако возите автомобил со рачен менувач, секогаш постои опасност од фатална грешка – да се префрлите од, на пример, од петта брзина во втора. Во овој случај, брзината на моторот нагло ќе се зголеми и, ако не реагирате на време, може да се појави исклучително скап дефект. „Големите брзини на моторот надвор од максималниот очекуван […]Прочитај повеќе

Кварталната заработка на Tesla надмина милијарда долари!

Производителот на електрични автомобили Тесла соопшти дека заработила повеќе од 1 милијарда долари за прв пат во една четвртина. Компанијата, основана од Елон Маск, ја зголеми годишната заработка десеткратно, на 1,1 милијарда долари во периодот од три месеци до јуни, објави агенцијата ДПА. Во истиот период, приходите се зголемија за 98 проценти, на вкупно 12 […]Прочитај повеќе

Ако се прашувате дали вашата мачка е добро – оваа

Сопствениците на мачки кои сакаат да ги фотографираат своите миленици имаат нов изговор да ги извадат своите паметни телефони – и отсега, на тој начин би можеле да им помогнат на своите мачки. Технолошката компанија „Силвестер.аи“ од Калгари, Канада, ја разви апликацијата „Табли“, која со помош на камера открива дали мачката има болка. Стресот се […]Прочитај повеќе

Предвидување – крај на продажбата на традиционални цигари во Велика

Извршниот директор на компанијата што произведува цигари „Марлборо“ изјави дека компанијата предвидува крај на продажбата на традиционални цигари во Велика Британија во рок од 10 години. „Сакам да и овозможам на оваа компанија да направи историја на пушење цигари“, изјави за лондонскиот весник Мејл, Јацек Олчак, извршен директор на Филип Морис Интернешнл. „Мислам дека во […]Прочитај повеќе