Netflix користи вештачка интелигенција за да ја пронајде серијата која

Дали сте се запрашале како Netflix одлучува кои серии или ТВ-шоуа да ви ги препорача? Популарната стрим платформа користи вештачка интелигенција за да предвиди која серија ќе им биде омилена на корисниците, но и за да открие во кој регион и колку некоја програма ќе биде популарна. Со помош на „transfer learning“ популарната платформа може да предвиди […]Прочитај повеќе

Epic Store се подготвува да подари 15 игри за претстојните

Steam никогаш не открива предвреме кога ќе биде нивната зимска распородажба на игри. Steam никогаш не ни подарува игри. Epic Store, од друга страна, ниту се срами предвреме да открие кога е нивната распродажба, ниту пак се скржави. Големата зимска распродажба на Epic Store започнува на 17 декември, овој четврток. Голем број игри ќе се […]Прочитај повеќе

Google воведе 50 нови животни во проектот со проширена реалност.

Уште 50 нови животни можат да се вдомат во вашиот дом. Некои слатки, некои вознемирувачки, но на сите можете да им го најдете местото така што ќе го пребарате животното во Google Chrome апликацијата од вашиот телефон и ќе ја допрете опцијата view in 3D. Во случај ова да го читате од вашиот телефон, следнава […]Прочитај повеќе

Спречете недозволено користење на микрофонот и камерата на вашиот телефон

Приватноста знае да биде загрозена од сомнителни апликации кои би можеле да се вдомат во вашиот телефон и луѓето кои стојат зад нив лесно би можеле да ја „позајмат“ вашата камера и микрофон и да ѕирнат во вашата приватност. Во случај да имате Android телефон, проверете ја апликацијата Privacy Scanner. Оваа апликација прави брзо скенирање на […]Прочитај повеќе

Hackboard 2 е нов мини-компјутер, конкурент на Raspberry Pi.

Hackboard 2 е нов мини компјутер кој доаѓа со Intel  x86 процесор. Производителот Hackboard на платформата Crowd Supply го најавува како идеален за употреба за студентите, наставниците, хобистите. Со ова мини-компјутерот ќе му биде конкурент на веќе препознатливиот и популарен Raspberry Pi. Плочката е со димензии 120 х 80 mm и доаѓа со: двојадрен Intel Celeron N4020 […]Прочитај повеќе

САД жртва на сајбер-напади кои неофицијално доаѓаат од Русија.

Министерството за финансии на САД и Министерството за трговија, се дел од жртвите на голем сајбер-напад. Главен осомничен за нападот е руската хакерска група APT29 позната и под името Cozy Bear. Американските агенции сметаат дека оваа група има поддршка и од властите во Москва. Официјално досега нема обвинувања за Русија. Неофицијално сомневањето е дека зад […]Прочитај повеќе

Oppo претстави свој концепт за телефон со екран кој се

Oppo X дизајниран во соработка со јапонската nendo, има три екрани и превиткувањето се прави по должината на уредот Oppo е кинеска компанија која е позната по претставувањето на одлични концепти за уреди кои не ретко стануваат реалност преку официјални производи кои се продаваат. Овој пат од компанијата претставија концепт за смартфон со екран кон се […]Прочитај повеќе

Руската вакцина за COVID-19, Sputnik V има ефикасност од 91,4%

Со завршувањето на Фаза 3 од тестирањето, оваа вакцина може да се додаде на останатите како успешна вакцина која ќе може да се користи во светот Иако русите ја одобрија својата вакцина уште пред почетокот на Фаза 3, сепак дури сега официјално може да кажеме дека светот добива уште една ефикасна вакцина за COVID-19. Sputnik V […]Прочитај повеќе

Како Македонија гледа на контроверзниот 5G

Во октомври, додека владата потпишуваше 5G меморандум со САД, премиерот Зоран Заев исто така изјави дека Република Северна Македонија, како кандидат за членство во ЕУ, има обврска да ги усогласи националните политики за развој на електронските комуникации со политиките на ЕУ, како и политиките за безбедносните аспекти на имплементацијата на 5G технологијата Во летото, владата […]Прочитај повеќе

Samsung One UI 3 доаѓа со Android 11 и го

Освежениот дизајн, подобреното управување и поголемата контрола на содржината ќе го направи мобилното искуство полесно и поедноставно за милиони Samsung корисници низ целиот свет Компанијата Samsung Electronics го најави официјалното лансирање на најновото ажурирање за одбрани Galaxy уреди – One UI 3. Ова ажурирање носи нов возбудлив дизајн, подобрени содржини и висок степен на прилагодливост, а ќе биде достапно со оперативниот […]Прочитај повеќе