Интернет Социјални Медиуми

Кошмарно сценарио: Што ако интернетот се прекине на еден ден?

Во време кога речиси сè се потпира на Интернет, се поставува прашањето – што би правеле ако бевме без глобалната мрежа само еден ден?   На прашањето што е тоа без кое не би можеле да го снема интернетот, испитаниците во анкетата имаат различни одговори. Додека на некои би им недостигала комуникацијата со саканите, на […]Read More

Новости

Ако го направите ова додека користите интернет, тогаш сте во

Според извештајот на Dashlane, компанијата зад популарниот менаџер за лозинки со исто име, има забележителен позитивен тренд кога станува збор за безбедноста на лозинката, но се уште има простор за подобрување. На глобално ниво, 44 проценти од лозинките се користат на повеќе сметки, со што се изложени на ризик тони чувствителни податоци.   Без оглед […]Read More

Вештачка Интелигенција

Почнува производството на хуманоидни роботи, тие сами се составуваат ВИДЕО

Она што до неодамна звучеше како научна фантастика сега е реалност: фабрика за хуманоидни роботи ќе почне да работи. Оваа фабрика наречена „RoboFab“ треба да се наоѓа во Орегон, САД, а лансирањето е планирано за крајот на оваа година. Производниот капацитет е замисла на Agility Robotics. ова ќе биде првата фабрика за масовно производство на […]Read More

Интернет Новости

Google Maps конечно добива важна опција

Google Maps за Android добива нова функција која постои со години на оперативниот систем iOS. Станува збор за опција за прикажување на временските услови на местото што го гледа корисникот на мапата, која наскоро ќе биде достапна на Android платформата. Како што сподели уредникот Наил Садиков на телеграмскиот канал Google News, корисниците на Android верзијата […]Read More

Интернет

Слаб Wi-Fi сигнал во вашиот стан или куќа? Засилете го

Ако имате проблеми со Wi-Fi сигналот дома, овој едноставен потег ќе ви помогне. Дома имате сè што ви треба – всушност, веројатно го имате во вашата кујна, бидејќи се што ви треба е алуминиумска фолија, пишува Reader’s Digest. Иако овој трик веројатно звучи како уште еден во низата кои не функционираат, тој всушност го испробале […]Read More

Телефони

iPhone 15 се прегрева, никој не ја знае вистинската причина:

Откако беше претставен iPhone 15 Pro, корисниците се жалат на проблеми со прегревање. Во својата нова објава, познатиот аналитичар и инсајдер Минг-Чи Куо вели дека овие проблеми не се поради чипот A17 Pro од 3 nm, туку поради „компромисите направени во термичкиот систем“. Чипот A17 Pro што го напојува iPhone 15 Pro е првиот 3nm […]Read More

Телефони

Потврдено: Еве што ќе има iPhone 15 Pro (ВИДЕО)

Не делат неколку часа од официјалното претставување на серијата iPhone 15, а уште сега дознавме некои детали и потврда за карактеристиките на новите уреди. Овој пат во главна улога е Spigen, производителот на додатоци и заштитни футроли. Компанијата објави интересна фотографија на X платформата, која укажува на нешто ново и поинакво. Тоа е копче за […]Read More

Наука Новости

Европа воведе нови правила: Еве што повеќе нема да смеат

Европскиот закон за дигитални услуги (DSA) стапи на сила денеска и тоа е збир на прописи фокусирани на заштита на корисниците на интернет и спречување на ширење на штетни и нелегални содржини што ги прекршуваат условите за користење на платформата. Законот првично ќе важи за најголемите платформи, со цел да се заштитат основните човекови права […]Read More

Телефони

Следниот Apple Watch носи многу подобрувања, еве што да очекувате

Иако Apple Watch Series 8 е моментално најдобриот паметен часовник на пазарот, многумина со нетрпение ја очекуваат Apple Watch Series 9 и неговите потенцијални подобрувања. Следниот Apple Watch се очекува да донесе голем број нови функции кои ќе ја подобрат комуникацијата, следењето на активностите, зголемувањето на безбедноста и многу повеќе. Иако се достапни само неколку […]Read More

Интернет Социјални Медиуми

АДВОКАТ НА ТВИТЕР СЕ ЗАКАНУВА СО ТУЖБА: „Мета“ ни ги

  Твитер најави тужба против компанијата Мета на Марк Цукерберг, која ги поседува Фејсбук и Инстаграм, тврдејќи дека компанијата ги украла нивните трговски тајни при креирањето на новата апликација за пораки, Trades.   Минатата среда „Мета“ ја претстави апликацијата Trades како конкурент на Twitter, која ја води милијардерот Илон Маск. Извршниот директор на Мета, Марк […]Read More