Вести Наука

Илон Маск: Роботот Optimus на Tesla ќе биде готов за

Тесла ќе ја претстави вештачката интелигенција на хуманоидниот робот по име Оптимус за само три месеци, објави сопственикот на компанијата Илон Маск на Економскиот форум во Катар во вторник. Како што рече Маск, прототипот на роботот ќе биде прикажан на 30 септември како дел од „AI Dana“ што ги организира оваа компанија. Роботот Optimus, кој […]Read More

Автомобили Вести

Вака уништил колекционерско ферари од 2 милиони евра (ВИДЕО)

„Ferrari“ го слави својот 75-ти роденден. По повод одбележувањето на овој значаен јубилеј се организираат настани во различни делови на светот. Една од нив беше и аматерската „планинска трка“ во Швајцарија. Бројни сопственици на автомобили на овој италијански производител можеа да го тестираат потенцијалот на своите возила на затворена рута составена од 12 кривини. За […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Телеграм официјално стави претплата – еве колку ќе чини

„Telegram Premium“ им нуди на корисниците пристап до дополнителни функции, по цена од 4,99 долари месечно. Сите функции што доаѓаат со претплата се наведени на блогот на „Telegram“, а некои од поважните вклучуваат побрзо преземање, можност за вметнување датотеки до 4 GB и повеќе. Претплатниците на „Premium“, исто така, добиваат двојни опции за функции што […]Read More

Интернет

Мета развива десетици VR уреди – еден особено ветува ВИДЕО

Не е тајна дека Марк Цукерберг е длабоко вложен во VR технологиите, што треба да биде пресвртница во транзицијата кон метаверс. Мета моментално работи на голем број прототипови на VR уреди. На пример, прототип на дисплејот, наречен Butterscotch, наводно му овозможува на носителот „удобно да ги чита дури и најмалите букви“, според Цукерберг. Мета го […]Read More

Автомобили

Илон Маск откри во што се крие најголемата вредност на

На гостување на каналот на YouTube, Тesla Owners Silicon Valley, Илон Маск зборуваше за вредноста на Teslа и најбитните работи за компанијата во иднина. А според него, најбитно е целосно автономното возење. Тоа е од најголема важност. Тоа е битната разлика меѓу Teslа која вреди многу пари и Teslа чија вредност е во основа нула, […]Read More

Автомобили

Ferrari со нови 15 автомобили до 2026

До 2026 година, само 40 отсто од сите Ferrari автомобили сè уште ќе имаат чист погон на мотори со внатрешно согорување, бидејќи 55 отсто ќе бидат хибриди, а останатите 5 отсто ќе бидат електрични возила. Односите значително ќе се променат до 2030 година, при што конвенционалните возила ќе учествуваат со само 20 проценти, додека 40 […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Facebook прави редизајн и се натпреварува со TikTok

Фејсбук, како што денес го користат речиси 3 милијарди луѓе, наскоро би можел да промени многу, а причината за големите промени лежи пред се во конкуренцијата, односно – ТикТок. За повеќето млади луѓе, ТикТок е најпопуларната социјална мрежа каде поминуваат многу повеќе време отколку на Фејсбук, а Цукерберг и неговиот тим ќе се обидат да […]Read More

Вести Новости

„Google Maps“ добива одлична функција: Дознајте ја цената на патарините

Популарната апликација добива уште подетални информации кои ќе им користат на нејзините корисници. Технолошкиот гигант најавил нова функција за својата навигација која пристигнува на Android и IOS уредите. Корисниците на „Google Maps“ претходно имаа приказ на патарините каде се наплаќа, а сега ќе знаат и колку пари треба да подготват. „Кога планирате големо или помало […]Read More

Интернет

Интернет Експлорер заминува во историјата: Мајкрософт утре конечно ќе го

Мајкрософт конечно утре ќе го повлече Интернет Експлорер засекогаш. Технолошкиот гигант постепено се оддалечи од софтверот кој старее 27 години на сцената, почнувајќи одново со новиот прелистувач Edge во 2015 година за да се совпадне со лансирањето на Windows 10. Поддршката за финалната верзија, Интернет Експлорер 11, се одржува, иако повеќето луѓе веќе се префрлиле […]Read More

Телефони

iPhone 14 добива голема надградба на предната камера?

Со секоја нова серија, Apple обично имплементира значителни подобрувања за камерите на моделите на iPhone, но предната камера е занемарена во последните години.   Тоа би можело да се промени со претстојната серија на iPhone 14, која ќе се појави подоцна во текот на годината. Аналитичарот Минг-Чи Куо објави нов извештај, кој се фокусира на […]Read More