Автомобилот на Tesla – Model Y ќе добие редизајн

Автомобилот на Tesla – Model Y ќе добие редизајн

Илон Маск, извршниот директор на Tesla, објави битни детали за новостите околу автомобилот – Model Y. Маск со посетата на Gigafactory во Берлин се обрати и одговори неколку прашања поставени од страна на новинарите.

Една од најзначителните изјави беше за Model Y, SUV објавен минатата година. Европскиот модел на овој автомобил, нема да биде обична копија, туку и ќе биде редизајниран за полесно да се прилагоди на европскиот пазар. Повеќе информации за овој модел ќе може да добиеме после 22 Септември. Илон Маск меѓу другото изјави дека е импресиониран од инжињерскиот квалитет што го поседува Германија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments