Batman: Arkham City продаде 12,5 милиони копии

Batman: Arkham City продаде 12,5 милиони копии, оствари приход од над 600 милиони долари

Arkham City се очекуваше дека ќе има добра бројка на продадени копии, што со продолжението на најдобрата игра за Бетмен направена до тој момент, но сега имаме појасна идеја точно колку добро копии се продадени.

Назад во февруари 2012 година, Gamespot објави дека Аркам Сити испорачал шест милиони примероци во рок од четири месеци од објавувањето, но благодарение на твитер корисникот @bogorad222, имаме некои подетални бројки.

Гледајќи го профилот на Linkedin на Warner Bros. ‘ глобален менаџер за маркетинг на франшиза за Аркам Сити, тие ги извлекоа деталите дека само во својата прва година Аркам Сити продаде 12,5 милиони примероци.

Друга информација спомнува дека собрала приход од над 600 милиони американски долари. Што е многу. Ако се прашувате дали некогаш ќе добиеме друга игра Бетмен, со слични броеви статистиките покажуваат дека е голема шансата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments