Во 2022, Battlefield Mobile доаѓа на паметните телефони!

Според новата изјава на ЕА, копчето е притиснато за Battlefield Mobile, што ветува различно искуство засновано на вештини за телефони и таблети. Играта ќе им биде претставена на играчите во 2022 година.

Покрај објавувањето игри како PUBG, Fortnite и Call of Duty на мобилни уреди, наскоро ќе биде објавен и Apex Legends Mobile. Додека има толку многу мобилни верзии на игрите, од секогаш реагирал фактот дека производство како Battlefield е далеку од индустријата за мобилни игри. Во овој момент, со новата изјава дадена од ЕА, беше објавено дека играта Battlefield Mobile ќе биде објавена во 2022 година. Компанијата за развивачи изјави дека Battlefield Mobile ќе се разликува многу од сите досега објавени игри на Battlefield.

„Industrial Toys е развивач на Battlefield Mobile, работи тесно со DICE за да го доживееме Battlefield искуство во движење“, рече DICE, подружница на Electronic Arts, компанија за развој на видео игри. Треба да се напомене дека Industrial Toys е организација насочена кон развој на мобилни игри, која продолжува да работи под чадорот на Electronic Arts.

Одамна се шушкаше дека Battlefield ќе биде објавен на мобилна верзија, но тоа никогаш не стана официјално. Со оваа изјава дадена директно од компанијата, сигурно е дека ќе го видиме Battlefiled Mobile во 2022 година. Со успехот на Fortnite и другите игри, стратешки е важно за компаниите да гледаат големи продукции во категориите FPS/Battle Royale на мобилната страна. Да речеме и дека во иднина ќе се споделуваат нови детали за Battlefield Mobile.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments