BMW ќе лансира 9 нови електрични автомобили до 2025

BMW ќе лансира 9 нови електрични автомобили до 2025

BMW драматично го зголемува неговиот избор на електрични автомобили со новите i5 И i7, но не застанува тука. Имено германскиот произведувач ќе лансира нови електрични автомобили како дел од програмата „Power of Choice“, и има во план да продаде повеќе од седум милиони хибриди и електрични автомобили до крајот на 2030.

Примарната цел на BMW е да се обиде да се натпреварува во пазарот на електрични автомобили со ривалите Audi, Jaguar, Lexus, Mercedes-Benz и Tesla, и да се обиде да доминира на пазарот. Новите модели на електрични автомобили ќе се обиде да ги претстави до 2025, а некој од нив ќе бидат и моделите од 7ма серија, Х1 и 5та серија редизајнирани со електрично напојување.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments