Boom Supersonic го претстави својот прототип за комерцијален суперсоничен авион.

Демонстраторот ХБ-1 ќе започне пробни летови во 2021 година.

Boom Supersonic, старт-компанија за авијација, денес претстави демонстратор за целосен обем на суперсоничен патнички авион кој има за цел да биде следната генерација на Конкорд. Демонстрантот XB-1 нема да лета до 2021 година, но Бум го претстави прототипот на група директори на авијација и авијација на стогодишниот аеродром во Денвер.

Долг 71 метар, XB-1 е намалена верзија на целосниот производствен модел што Бум се надева дека ќе го подготви за патниците до 2029 година. Прототипот има простор само за пилотот, додека верзијата за комерцијална готовност на крајот ќе се одржи на 44 патници.

Boom има за цел да започне со тестирање на XB-1 следната година. Демонстраторот се очекува да достигне брзина од 1,3 Mach, благодарение на неговите три мотори J85-15, кои се произведени од General Electric, пред се за воени авиони.

Boom заостанува малку од предвидениот рок. Компанијата првпат ги претстави рендерите на XB-1 во 2016 година, кога вети дека ќе започне со тестовите за летање до 2017 година, со надеж дека ќе превезува вистински патници во 2020 година. Но, сега, тој временски план е поставен за скоро една деценија.

Ако сè оди добро со XB-1, „Бум“ тогаш ќе го сврти вниманието кон својот прв комерцијален авион, „Увертира“. Тој авион ќе биде долг 199 стапки, ќе превезува меѓу 65 и 88 патници и ќе лета двојно поголема од брзината на просечниот комерцијален авион. Стартапот тврди дека неговите суперсонични авиони на крајот ќе можат да патуваат од Newујорк до Лондон – нормално 7-часовен лет – за само 3,5 часа или Лос Анџелес до Сиднеј – обично 15-часовно патување – за 6 часа и 45 минути. Билетите ќе чинат 5000 УСД по место.

Но, Бум ќе има многу пречки да ги надмине пред да стигне таму. Нема работено суперсоничен комерцијален авион откако Конкорд, конструиран од француската авионска компанија Aérospatiale и британската авионска корпорација, беше во пензија по 27 години служба во 2003 година. Голем број фактори се појавија во Конкорд надвор од бизнисот, вклучувајќи ги и авионите само се сруши во 2000 година и Ербас, наследникот на Aérospatiale, на крајот одлучи да го запре одржувањето на авионот. Конкорд исто така беше гас-гузер и губитник на пари за „Ербас“.

Бум исто така тестира нови технологии кои можат да го пригушат звучниот бум што се случува кога суперсоничен авион ќе ја пробие звучната бариера. Овие топ-експлозии на топови го натераа Конгресот да забрани суперсонични авиони да летаат над територијата на САД во 1973 година. Но, во октомври 2018 година, претседателот Трамп потпиша предлог-закон со кој Федералната управа за воздухопловство ја насочува да размисли за укинување на забраната, вдишувајќи нов живот во индустријата.

Бум го искористи овој обновен интерес за суперсонично патување, собирајќи 160 милиони американски долари за финансирање и испорачувајќи нарачки од Вирџин Груп (која работи и на свој суперсоничен авион) и Јапонија Ерлајнс. Во јули, компанијата соопшти дека се здружува со Ролс-Ројс за дизајнирање на моторите на Увертира. И неколку месеци подоцна, Бум потпиша договор со американското воено воздухопловство за истражување на дизајнирање суперсоничен авион за „извршен транспорт на воздухопловството“ – што може да имплицира дека идниот претседател на САД може да лета наоколу со суперсоничен авион.

Бум не е единствениот субјект заинтересиран за заживување на суперсоничното патување. НАСА планира да тестира прототип Х-59 QueSST над поголемите градови во САД во 2023 година. Неколку други стартапи, како Aerion и Spike Aerospace, дизајнираат авиони што ќе ги намалат долгите летови на половина. Покрај продажбата на своите мотори на Boom, GE исто така дизајнира и нов суперсоничен патнички авион за Aerion.

Но, еколошките групи се загрижени дека овие побрзи авиони ќе исфрлат загадувачки јаглерод во околината. Глобалната авијациска индустрија произведува околу 2% од сите емисии на CO2 предизвикани од човекот, но се знае дека суперсоничните авиони се далеку позагадувачки. Бум вели дека ќе биде неутрален јаглерод како цел, но едноставно кажано, потребно е повеќе гориво за да се одвива побрзо.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments