Буџетска верзија на iPhone 12 ќе биде објавена во 2021

Првичните очекувања се овој модел да биде претставен во февруари

Apple се очекува да претстави четири нови паметни телефони на настанот во септември. iPhone 12 ќе биде првиот уред со 5-нанометарски процесори и поддршка за 5G технологија.

Премиум верзиите исто така ќе бидат опремени со сензори LiDAR, а сега разбираме дека компанијата работи на друг модел.

Новиот извештај на набудувачите на пазарот од Wedbush Securities открива дека компанијата планира да претстави буџетска верзија на iPhone 12 неколку месеци по премиерата на паметните телефони.

Најзначајната разлика помеѓу четирите уреди што ќе ги видиме во септември и претстојниот модел е недостатокот на модем 5G.

Apple сака да воведе поевтина конфигурација на iPhone 12, кој поддржува само 4G мрежи на почетокот на следната година. На овој начин, компанијата ќе се обиде да го надомести традиционално слабиот период во мобилната индустрија во првиот квартал.

Новата стратегија на компанијата повикува на воведување на нов паметен телефон помалку од шест месеци по премиерата на предводниците на серијата „iPhone 12“.

Многу е веројатно дека претстојниот уред ќе користи различен процесор од Apple A14 Bionic, што дополнително ќе ја намали цената.

Првичните очекувања се овој модел да биде претставен во февруари по цена од околу 800 американски долари.

Сепак, ова ќе биде значително поприфатлива понуда од другите понуди во серијата iPhone 12.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments