Buggati Divo новата суперкола

Buggati издаде нова суперкола наречена Divo

Од компанијата истакнаа дека првиот произведен модел значи крај на предизвикувачкиот период на развој кој траеше две години. Резултатите се восхитувачки. За француската компанија Divo не е само уште еден хиперавтомобил, туку сигнализира нешто ново.

„Со Divo почнува нова ера за Buggati, ера на модерна технологија’, изјави претседателот на компанијата Стефан Винклман, Тој рече дека Divo е ремекдело во производството на автомобили.

Оваа нова ера му овозможува на Buggati да ја промени и прилагоди технологијата на автомобили, што е и направено кога Cheron се претвори во Divo. Ограничувањето на максималната брзина на моделот Divo на 380 км/ч му даде на Buggati слобода во развојот.

Назад има уникатни 3D светка со 44 ламбички кои одлично се сложуваа со тенките LEDсветла напред. Спроводникот за воздух NACA на поктивот помага дополнителен воздух да оди во 8,0-литарскиот W16 мотор кој развива 1.500 коњски сили.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments