Објавен Carbon 1 MK II со тело од јаглеродни влакна!

Објавен е Carbon 1 MK II, првиот паметен телефон во светот со тело од јаглеродни влакна.

Тимот Carbon Mobile, со седиште во Германија, го надмина недостатокот на употреба на јаглеродни влакна во паметните телефони и го создаде паметниот телефон наречен Carbon 1 MK II. Овој недостаток е тоа што јаглеродните влакна ги блокираат радио брановите. Уредот е првиот паметен телефон во светот со монококна каросерија од јаглеродни влакна. Патем, да го кажеме тоа за оние што прашуваат што е монокок. Монококот значи дека надворешната обвивка обезбедува структурен интегритет и нема внатрешна поддршка. Забележете дека уредот тежи 125 грама и има дебелина од 6,3 мм.

Благодарение на технологијата за хибриден радио овозможен композитен материјал (HyRECM) развиена за четири години, висококвалитетните јаглеродни влакна се комбинираат со композитен материјал што им овозможува на радио брановите да минуваат низ нив. Во 2017 година беа потребни 3 часа за да се создаде сеф, а сега ова време е намалено на 30 минути. И покрај овој напредок, се наведува дека процесот сè уште треба да го следат инженери.

Carbon 1 MK II доаѓа со 6-инчен AMOLED дисплеј со резолуција од 1080 x 2160 пиксели, додека е заштитен од Gorilla Glass Victus. Напојуван од чипсетот Helio P90, уредот има 8 GB LPDDR4X RAM и 256 GB UFS 2.1 меморија. Исто така е можно да се зголеми капацитетот за складирање со microSD во хибридниот слот за двојна картичка. Батеријата доаѓа со капацитет од 3.000 mAh и може да се полни 50 проценти за половина час. На задната страна има два сензори од 16 MP, додека обајцата имаат иста фокусна должина и бленд. Селфи камерата се наоѓа во рамката на горниот дел и користи сензор од 20 MP.

Телефонот со двојна SIM-картичка 4G поддржува Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, GPS / GLONASS / Galileo, NFC и USB-C 3.1 конекции. Читателот на отпечатоци е поставен настрана. Исто така, излегува од кутијата со Android 10.

Паметниот телефон, чијашто нарачка започна и ќе биде објавен подоцна овој месец, носи цена од 800 евра.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments