Целосно автономно возило до крајот на годината

Elon Musk вети целосно автономно возило до крајот на годинава

Elon Musk денеска изјави дека до крајот на годината ќе произведе целосно автономно возило што ќе вози без возач.

„Сигурен сум дека многу скоро, оваа година, ќе стигнеме до петтата фаза на автономно возење, што во принцип е целосно независно возење“, рече Musk во видео пораката по повод отворањето на Меѓународната конференција за вештачка интелигенција (WAIC).

Автомобилите на Tesla веќе се делумно автономни, но аналитичарите сметаат дека производството на целосно автономни возила наидува на значителни правни и регулаторни пречки.

Постојат пет групи на авто-возења автомобили, во зависност од нивниот степен на автономија. Петтата фаза се целосно автономни автомобили кои можат да возат без возач на кој било пат.

Минатата недела Tesla достигна најголема вредност од сите компании во автомобилскиот сектор на берзата, надминувајќи ја Toyota, иако компанијата на Musk продава далеку помалку автомобили од јапонскиот конкурент.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments