Целосно електричниот Hummer на GMC ќе биде првиот автомобил со софтвер изграден со помош на Unreal Engine на Epic.

Новиот GMC Hummer EV ќе биде првиот автомобил кој ќе има интерфејс базиран на Unreal Engine.

Креаторот на Fortnite, Epic Games, соработува со производители на автомобили, почнувајќи од General Motors, за да ја искористи својата платформа за развој на игри Unreal Engine за да изгради софтвер за во автомобил во она што Epic го нарекува иницијатива за „интерфејс меѓу човек и машина“. Првиот автомобил што користи Unreal Engine, што е примарен софтверски алат, со кој програмерите прават Fortnite и безброј други големи буџетски видео игри, ќе биде претстојниот Hummer EV на GMC, кој треба да биде претставен на 20-ти октомври.

Логиката е едноставна: модерните автомобили првенствено се дизајнирани со користење на софтвер, а собраните автомобили носат многубројни компјутери и се потпираат на екраните на допир и дигиталните интерфејси за напојување на инфо-забавните центри и други извори на информации што им се прикажуваат на возачите. И Unreal Engine е одлична платформа за градење софтвер, што според Епик го прави одлична платформа за градење на софтверот што оди во автомобилите.

„Кога денес седите на возачкото седиште во модерен автомобил, начинот на интеракција со возилото е различен од пред неколку години. Копчињата и екраните доминираат на контролната табла, воланот и рамката на инструментот, обезбедувајќи карактеристики што може да бидат нови за вас. Електрификацијата е основа на многу од овие достигнувања, со дигитален хардвер, како што се камери, сензори и дисплеи, комбинирани со врвна технологија како Unreal Engine, формирајќи рамка врз која може да се градат нови искуства “, објаснува компанијата во блогот пост „На„ Епски игри “веќе долго време нè интересира начинот на кој се поклопуваат барањата за развој на ХМИ со оние за развој на игри. Голем дел од функционалноста потребна за создавање на HMI системи е достапна во Unreal Engine веќе некое време “.

Epic вели дека производителите на автомобили како GMC и дизајнерот на кориснички интерфејс и корисничко искуство, кои имаат задача да изработуваат софтвер со кој сопствениците на автомобили ќе комуницираат во готовиот производ, можат да сторат повеќе и да го сторат тоа побрзо користејќи алатки како Unreal Engine Епиќ вели дека ова треба да ги поттикне дизајнерите да имаат поактивна улога во развојот на софтверот.

„Во традиционалните работни процеси на HMI, дизајнерите на UI / UX произведуваат„ екрани со херои “или референтни слики кои наведуваат како треба да изгледа UI. Тие ретко можат да ги видат своите дизајни на дело доволно брзо за да се повторуваат на нив, бидејќи на инженерите е да го спроведат дизајнот и функционалноста во возилото “, објаснува Епик. Unreal Engine е исто така мотор со повеќе платформски игри, што значи дека дизајнерите лесно може да прегледаат нови градови во прототипови возила на таблети iOS или Android без да имаат потреба да ги удвојуваат напорите со обнова на софтверот за работа на мобилни уреди.

Што всушност ова ќе значи за потрошувачите кои користат софтвер за автомобили од следната генерација дизајниран со употреба на Unreal Engine? Еп вели дека тоа веќе овозможува некои прилично импресивни достигнувања. На пример, екраните за инфо-забава изградени со помош на моторот за игри можат да станат и работат многу побрзо, бидејќи групата алатки на Epic им овозможува на развивачите да разгорат разни делови од софтверот по редослед, наместо одеднаш. „Содржината што не е потребна при стартување може да се вчита по првичното подигнување, намалувајќи го времето на подигнување уште повеќе“, велат од компанијата.

Бидејќи Unreal Engine е дизајниран да овозможува фотореалистичка графичка генерирана од компјутер, софтверот за автомобил може да прикажува и целосни рендери на возилото со висока резолуција, како и неговите различни внатрешни и долни делови и механички и софтверски механизми, на централните екрани и другите дисплеи.

„Unreal Engine обезбедува најдобри визуелни материјали во класата за производство на HMI, со материјали за боја на автомобилот и рефлексии што донесуваат графика со највисок квалитет во возилото“, вели Епик. „Сеопфатен сет на карактеристики на визуелни ефекти кои беа зацврстени со развојот на игри им даваат на автомобилските дизајнери робустен сет на алатки за изразување креативност во нивните дизајни за HMI.”

„Епик“ вели дека неговата работа на софтвер за во автомобил и партнерство со „Generalенерал моторс“ се заснова на предвидување дека автономните возила еден ден ќе го направат чинот на возење помалку важен од активностите што можете да ги направите во автомобилот кога софтверот го вози за вас. Без разлика дали тоа е стриминг на видео, играње игри или користење комуникациски одлики за гласовни и видео повици, Epic е заинтересиран да го позиционира Unreal Engine како основен столб за тоа како се градат сите тие карактеристики и функции.

„Што ако автомобилската марка има свои игри до кои можат да пристапат само нивните корисници на возила? Или возачите би можеле да ги прилагодат своите HMI-визуелни содржини и гласовниот асистент со личноста на омилениот карактер на видео-игри? “ пишува компанијата. „Со Unreal Engine како HMI платформа, можните можности како ова стануваат можни“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments