Цените на Android телефоните ќе пораснат

Цените на Android смартфоните значително ќе пораснат во следните години

Во последните години цените на смартфоните значително растат и изгледа дека така и ќе продолжи,па така денес цената од илјада долари стана стандардна почетна цена за моделот на iPhone Pro или топ моделите на Samsung.

Затоа повеќето од корисниците ја сменија тактиката и начинот на купување телефони и почнаа да купуваат нови телефони на секој две до три години.

Многумина се откажаа од скапите брендови како Apple и Samsung, наместно нив купуваат средна категорија на телефони кои исто така што се ефтини сепак се доволно моќни да ги исполнат повелќето кориснички потреби.

Според аналитичарите сметаат дека најмоќните модели на смартфони можат да поскапат уште повеќе, виновник за тоа ќе биде производителот за чипови Qualcomme, што скоро секој Android телефон го има и го користи.

Qualcomme планира да го објави новиот процесор Snapdragon 875 следната година, кој заедно со чипот за 5G би чинело плус стотици долари од сегашната цена на нов Android смартфон.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments