Chromebook доаѓа со game-mode за игрите на Steam!

Најважната точка што Chromebook со оперативниот систем Chrome OS, која Google ја објави пред 10 години, заостана во конкуренцијата беше перформансите во игрите. Според новите извештаи, Google започна да работи за да го намали јазот во овој проблем и наскоро „game-mode“ ќе дојде на оперативниот систем ChromeOS.

Chromebook-овите со оперативниот систем Chrome OS на Google добија сериозна популарност особено во 2020 година, па дури и оставија зад себе уреди со оперативен систем Windows и macOS, рангирајќи се на првото место на листата на најпродавани лаптопи

Со овој развој, Chromebook-уредите, кои станаа критична порта за Google, се користат многу за деловни цели и сè уште не можат да обезбедат здрава изведба во моментот на играње. Се разбира, една од критичните причини во овој момент е дека Chromebook-овите се генерално уреди со послаб хардвер, но Chrome OS не обезбедува поддршка за многу игри надвор од хардверската точка. На пример, сè уште не е можно да се играат стотици игри на Steam на Chromebook. Сепак, според некои извештаи, Google има за цел да го реши овој проблем наскоро и да ги направи Chromebook-овите активна опција на пазарот на игри.

Познато е дека Google, чија цел е Chromebook да ги направи опција за гејмерите, работи за Chromebook кои ќе доаѓаат со помоќен хардвер. Се смета дека режимот на игри ќе овозможи поддршка на Steam игри на Chrome OS со овие моќни Chromebook-уреди.

Режимот на игра во оперативниот систем Chrome ќе биде обезбеден од виртуелната машина „Borealis“, на која Google работи со Valve веќе некое време. Borealis ќе ги оптимизира игрите Steam за Chrome OS, осигурувајќи дека сите игри се одвиваат непречено. Иако сè уште не е јасно кога оваа одлика и новите Chromebook кои ќе дозволат игри да се играат со високи перформанси, сè уште не е јасно, предвидувањата покажуваат на крајот на 2021 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments